Trzy towarzystwa ubezpieczeniowe obniżają opłaty likwidacyjne

Aviva, Allianz i Nationale Nederlanden obniżają opłaty likwidacyjne w istniejących umowach.

Piotr Czublun Piotr Czublun
Opublikowano: 28.09.2015, w kategorii:

Postępowania UOKiK wobec towarzystw ubezpieczeniowych, które oferowały lub oferują ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, nadal trwają. Jednak trzy towarzystwa – Aviva, Allianz i Nationale Nederlanden zobowiązały się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z kwestionowanych wzorców umownych. Teraz UOKiK czeka na podobne decyzje kolejnych ubezpieczycieli.

Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA, Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie Polska SA i Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA zobowiązały się, że produkty obarczone opłatami likwidacyjnymi zostaną wycofane lub nie będą pobierane opłaty likwidacyjne, a konsumenci odstępujący od już zawartej umowy poniosą dużo niższe koszty. Będą także informowały konsumentów o decyzji UOKiK zarówno w listach skierowanych do klientów, jak i na stronach internetowych. Urząd te zobowiązania przyjął, co kończy postępowanie wobec tych towarzystw.

W przypadku umów z UFK oferowanych przez Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA wysokość opłaty likwidacyjnej nie przekroczy 15 proc. środków na rachunku, jednak nie więcej, niż 1,5 tys. zł, a wartość wykupu będzie równa wartości wszystkich środków pomniejszonej o zadłużenie z umów dodatkowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie Polska SA zobowiązało się do obniżenia kosztu wykupu polisy do poziomu 25 proc. składki regularnej pierwszorocznej, nie więcej niż 5 tys. zł dla umów opłacanych składką regularną i 4 proc. dla umów opłacanych składką jednorazową.

Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA zobowiązało się nie stosować opłat likwidacyjnych w odniesieniu do polis zawartych po 1 stycznia 2016. Dla dotychczasowych klientów opłaty te nie będą wyższe niż 15 proc. wartości rachunku w przypadku składek regularnych oraz 1 tys. w przypadku składki jednorazowej.

UOKiK zarzucił siedemnastu towarzystwom ubezpieczeniowym, że wprowadzając opłaty likwidacyjne przerzucają na konsumentów koszty początkowe zawarcia ubezpieczenia tj. wynagrodzenie pośredników ubezpieczeniowych. UOKiK nadal prowadzi 14 postępowań w sprawie ubezpieczeń z UFK wobec kolejnych przedsiębiorców, którzy oferowali takie produkty.

 

Piotr Czublun
radca prawny/partner

CZUBLUN TRĘBICKI Kancelaria Radców Prawnych Sp. p.

zestawienie logo_srodek

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„Najbardziej korzystne pakiety franczyzowe” – Gazeta Finansowa

„Najbardziej korzystne pakiety franczyzowe” – Gazeta Finansowa

Ergo Hestia mocno stawia na życie

Ergo Hestia mocno stawia na życie

Drivers Casco – nowy produkt w ofercie Superpolisy

Drivers Casco – nowy produkt w ofercie Superpolisy