Ceny OC zaczęły rosnąć

Pod koniec stycznia ceny ubezpieczeń OC dla kierowców są wyższe w porównaniu ze składkami z drugiej połowy 2014 roku. To

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 31.01.2015, w kategorii:

Pod koniec stycznia ceny ubezpieczeń OC dla kierowców są wyższe w porównaniu ze składkami z drugiej połowy 2014 roku.

To pierwsze oznaki od dłuższego czasu zapowiadanych przez ubezpieczycieli podwyżek. Na łamach „Gazety Wyborczej” Bartłomiej Behnke z Superpolisa.pl mówi, że rok 2015 nazywany jest rokiem wyższych składek. Przeprowadzone przez ekspertów z porównywarki ubezpieczeń wyrywkowe kalkulacje cen dla przykładowych kierowców, wskazują, że już od stycznia składki za OC poszły w górę.

Mieszkający w Warszawie 33-letni właściciel pięcioletniego opla astry, jeszcze pod koniec września ubiegłego roku wybierając najtańszą ofertę obowiązkowego ubezpieczenia OC zapłaciłby 399 zł.  Cztery miesiące później za polisę OC w najtańszym dla niego towarzystwie ubezpieczeniowym zapłaciłby już 541 zł – to o 36% więcej. Podwyżki dotknęły wszystkie miasta, np. w Gdańsku 33-latek kupi obecnie OC o 16%, w Kielcach o 21%, a we Wrocławiu aż o 46% droższe.

 

Podwyżki w ubezpieczeniach komunikacyjnych spowodowane są zmianami wprowadzanymi przez ubezpieczycieli, którzy muszą dostosować się do wchodzących w życie 1 kwietnia wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Założeniem poprawek jest wzrost jakości obsługi klienta po zgłoszeniu szkody. Towarzystwa mają m.in. zacząć ściślej pilnować terminów wypłaty odszkodowań i zadbać o przejrzyste informowanie klienta o postępach realizacji jego zgłoszenia.

Wszystko wskazuje na to, że również z początkiem kwietnia zakończą się prace Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) nad wprowadzeniem bezpośredniej likwidacji szkód (BLS), czyli możliwości zlikwidowania szkody przez poszkodowanego w wypadku czy stłuczce u swojego ubezpieczyciela, a nie, jak to ma miejsce obecnie, w towarzystwie, w którym polisę OC wykupił sprawca zdarzenia.

DW

 

 

 

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

lipiec 2016

lipiec 2016

Za polisy kierowcy płacą coraz więcej

Za polisy kierowcy płacą coraz więcej

Polska czołowym rynkiem ubezpieczeniowym Europy Środkowo-Wschodniej

Polska czołowym rynkiem ubezpieczeniowym Europy Środkowo-Wschodniej