Aktualności27 grudnia 2016

Co przyniesie 2017 rok w ubezpieczeniach?

W komunikacyjnym OC wyższe sumy gwarancyjne i kary za bark ubezpieczenia. Najpewniej kolejne podwyżki składek oraz być może także wprowadzenie katalogu szkód osobowych i odpowiadających im limity wypłat odszkodowań. Co jeszcze przyniesie 2017 rok w branży ubezpieczeniowej?

Sumy gwarancyjne w OC w górę

Od stycznia 2017 r. decyzją Komisji Europejskiej zwiększy się wysokość sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym OC. Granice finansowej odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem w przypadku szkody na osobie zostaną podniesione do 1,22 mln euro na jednego poszkodowanego oraz 6,07 mln euro na jedno zdarzenie drogowe. W przypadku szkody materialnej kwotę podwyższono do 1,22 mln euro na jedno zdarzenie, niezależnie od liczby poszkodowanych. Sumy gwarancyjne w OC określane są przepisami prawa i nie mogą być niższe od kwot, które wskazała Komisja Europejska. Prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wyjaśnia, że celem podwyższenia sum gwarancyjnych jest uwolnienie sprawcy zdarzenia drogowego od ciężaru wypłaty odszkodowań oraz jeszcze pełniejsza ochrona interesów poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.

Wyższe kary za brak OC

Kolejną pewną zmianą jest wzrost kary za brak obowiązkowego dla posiadaczy pojazdów ubezpieczenia. W nowym roku za jazdę bez polisy właściciel samochodu osobowego zapłaci nawet 4 tys. zł. Maksymalna kara dla posiadacza samochodu ciężarowego, autobusu lub ciągnika samochodowego wyniesie 6 tys. zł, a za brak OC dla innych pojazdów (np. motocyklu lub skutera) będzie to 670 zł. 

Ubezpieczenie OC będzie jeszcze droższe

Mimo że obecnie ceny polis dla kierowców są znacznie wyższe niż przed laty, to wynik ubezpieczycieli nadal jest ujemny. Przez trzy kwartały tego roku straty ubezpieczycieli w OC i AC szacuje się na 806 mln zł. Zdaniem analityków z branży, w najbliższych miesiącach najważniejsze dla rynku ubezpieczeń będzie dojście do równowagi między właściwą ochroną dla poszkodowanego i rentownością ubezpieczycieli, a składką, którą płacą kierowcy. Aktualnie takiej równowagi nie ma, a jeśli sprzedaż ubezpieczeń OC nadal będzie przynosić straty, to spodziewać się można dalszych wzrostów cen.  

Coraz chętniej porównujemy oferty

Natomiast kolejne podwyżki cen OC mają wpływ na zmianę nawyków kierowców, którzy jeszcze rok czy dwa lata temu z przyzwyczajenia pozwalali na automatyczne przedłużanie się obowiązkowej polisy u tego samego ubezpieczyciela. Coraz częściej to się zmienia. W poszukiwaniu oszczędności posiadacze aut zaczynają wnikliwiej sprawdzać oferty wszystkich towarzystw. Być może w perspektywie kolejnych miesięcy porównywanie ofert wszystkich ubezpieczycieli będzie powszechnym standardem.

Polisa OC w telefonie
Kolejną nowością, którą ma przynieść nam nowy rok, jest realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt mDokumenty. Zakłada on możliwości korzystania z mobilnej formy dowodu osobistego i prawa jazdy, a docelowo również ubezpieczenia OC i dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jak zapewnia Ministerstwo, system ma działać zarówno na nowoczesnych smartfonach, jak i starszych urządzeniach, a także ma być w pełni bezpieczny, również w przypadku utraty telefonu.

Katalog szkód

Na nadchodzący rok zaplanowano także prezentację katalogu szkód osobowych i tabeli systematyzujących wysokość zadośćuczynień. To projekt, nad którym pracuje Forum Zadośćuczynień przy KNF. To odpowiedzią na problematyczną kwestię wysokości wypłacanych zadośćuczynień za szkody osobowe, do których doszło na skutek wypadków komunikacyjnych. Wprowadzenie tabeli zdaniem nadzoru będzie rozwiązaniem systematyzującym wysokość wypłat dla poszkodowanych. Z kolei zakłady ubezpieczeniowego będą mogły lepiej przewidywać zobowiązania, a co za tym idzie właściwie zarządzać powierzonymi środkami osób ubezpieczających.

Zmiany na rynku ubezpieczeniowym, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć w nadchodzącym roku, mają prowadzić do usystematyzowania funkcjonowania całego rynku. Korzyści z ich wprowadzenia odczuć powinni nie tylko ubezpieczyciele, a także wszyscy posiadacze polis.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę