Coraz więcej wypadków z nieubezpieczonymi obcokrajowcami

Nieubezpieczeni cudzoziemcy byli sprawcami 123 wypadków na terenie Polski.

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 16.02.2016, w kategorii:

Z najnowszego raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dowiadujemy się, że w ostatnim roku ponad dwukrotnie wzrosła suma odszkodowań wypłaconych za wypadki w Polsce z udziałem nieubezpieczonych pojazdów posiadających zagraniczne rejestracje.

Wypadki, których sprawcami są nieubezpieczeni cudzoziemcy, stanowią poważny kłopot nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych państwach Europy. shutterstock_225379858Jak mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Dlatego Fundusz wspólnie z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jeszcze na jesieni przygotował specjalny serwis wypadekbezOC.eu, w którym Polacy poszkodowani przez nieubezpieczony pojazd z zagraniczną rejestracją – zarówno na terenie Polski, jak i za granicą – znajdą informacje, gdzie zgłosić szkodę. Przypominamy o tym w związku trwającymi wyjazdami na zimowe ferie – dodaje.

Obywatele polscy, którzy na terenie kraju mieli wypadek z obcokrajowcem nieposiadającym ubezpieczenia otrzymują odszkodowania – w zależności od tego gdzie zarejestrowany był  nieubezpieczony pojazd sprawcy szkody – albo z UFG albo z Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Do PBUK szkodę należy zgłosić w przypadku gdy samochód sprawcy zarejestrowany był w jednym z krajów Unii Europejskiej, jeśli pochodził z kraju spoza UE należy zgłosić się do UFG.

1,1 mln złotych to łączna kwota odszkodowań, którą w 2015 roku UFG wypłaciło polskim obywatelom za wypadki spowodowane przez nieposiadających ubezpieczenia obcokrajowców z krajów spoza UE. To dwuipółkrotnie więcej niż w roku poprzednim. Nieubezpieczeni cudzoziemcy byli sprawcami 123 wypadków na terenie Polski. Wspomniana liczba ubiegłorocznych zdarzeń była o 16% wyższa od odnotowanej w roku poprzednim. Większość wypadków była z udziałem pojazdów zarejestrowanych na Ukrainie, Białorusi lub Rosji. Choć zdarzały się również szkody spowodowane prze kierujących nieubezpieczonymi autami z takich państw jak Kanada czy Republika Środkowej Afryki.

Informacji, gdzie zgłosić szkodę z udziałem nieubezpieczonego pojazdu na zagranicznych numerach rejestracyjnych w wypadku, który wydarzył się w Polsce, ale także w Europie, szukać należy na stronie wypadekbezOC.eu. Za pomocą serwisu uzyskamy instrukcję, gdzie należy zwrócić się po ewentualne odszkodowanie. Wystarcz podać nazwę państwa, w którym doszło do zdarzenia oraz kraj nieubezpieczonego sprawcy (na podstawie tablic rejestracyjnych). Warto także pamiętać, że zakres i wysokość odszkodowania uzależnione są od przepisów obowiązujących w państwie wypadku.

 

DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Koszty leczenia najważniejsze dla turystów

Koszty leczenia najważniejsze dla turystów

Wrocławska opłata OC bije rekordy

Wrocławska opłata OC bije rekordy

Skutki wandalizmu pod kontrolą

Skutki wandalizmu pod kontrolą