Coraz więcej wypadków z nieubezpieczonymi obcokrajowcami

Nieubezpieczeni cudzoziemcy byli sprawcami 123 wypadków na terenie Polski.

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 16.02.2016, w kategorii:

Z najnowszego raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dowiadujemy się, że w ostatnim roku ponad dwukrotnie wzrosła suma odszkodowań wypłaconych za wypadki w Polsce z udziałem nieubezpieczonych pojazdów posiadających zagraniczne rejestracje.

Wypadki, których sprawcami są nieubezpieczeni cudzoziemcy, stanowią poważny kłopot nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych państwach Europy. shutterstock_225379858Jak mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Dlatego Fundusz wspólnie z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jeszcze na jesieni przygotował specjalny serwis wypadekbezOC.eu, w którym Polacy poszkodowani przez nieubezpieczony pojazd z zagraniczną rejestracją – zarówno na terenie Polski, jak i za granicą – znajdą informacje, gdzie zgłosić szkodę. Przypominamy o tym w związku trwającymi wyjazdami na zimowe ferie – dodaje.

Obywatele polscy, którzy na terenie kraju mieli wypadek z obcokrajowcem nieposiadającym ubezpieczenia otrzymują odszkodowania – w zależności od tego gdzie zarejestrowany był  nieubezpieczony pojazd sprawcy szkody – albo z UFG albo z Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Do PBUK szkodę należy zgłosić w przypadku gdy samochód sprawcy zarejestrowany był w jednym z krajów Unii Europejskiej, jeśli pochodził z kraju spoza UE należy zgłosić się do UFG.

1,1 mln złotych to łączna kwota odszkodowań, którą w 2015 roku UFG wypłaciło polskim obywatelom za wypadki spowodowane przez nieposiadających ubezpieczenia obcokrajowców z krajów spoza UE. To dwuipółkrotnie więcej niż w roku poprzednim. Nieubezpieczeni cudzoziemcy byli sprawcami 123 wypadków na terenie Polski. Wspomniana liczba ubiegłorocznych zdarzeń była o 16% wyższa od odnotowanej w roku poprzednim. Większość wypadków była z udziałem pojazdów zarejestrowanych na Ukrainie, Białorusi lub Rosji. Choć zdarzały się również szkody spowodowane prze kierujących nieubezpieczonymi autami z takich państw jak Kanada czy Republika Środkowej Afryki.

Informacji, gdzie zgłosić szkodę z udziałem nieubezpieczonego pojazdu na zagranicznych numerach rejestracyjnych w wypadku, który wydarzył się w Polsce, ale także w Europie, szukać należy na stronie wypadekbezOC.eu. Za pomocą serwisu uzyskamy instrukcję, gdzie należy zwrócić się po ewentualne odszkodowanie. Wystarcz podać nazwę państwa, w którym doszło do zdarzenia oraz kraj nieubezpieczonego sprawcy (na podstawie tablic rejestracyjnych). Warto także pamiętać, że zakres i wysokość odszkodowania uzależnione są od przepisów obowiązujących w państwie wypadku.

 

DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„Gdy jedziesz autem na wakacje za granicę” – Nowa Trybuna Opolska

„Gdy jedziesz autem na wakacje za granicę” – Nowa Trybuna Opolska

„Czas na rym” – Gazeta Ubezpieczeniowa

„Czas na rym” – Gazeta Ubezpieczeniowa

Senat przyjął ustawę o działalności ubezpieczeniowej

Senat przyjął ustawę o działalności ubezpieczeniowej