Aktualności13 grudnia 2017

Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?

Na wysokość składki za polisę w największym stopniu wpływają zakres ochrony i suma ubezpieczenia – uważają eksperci firmy Compensa. Jak wynika z danych GUS-u na koniec 2016 r. w Polsce znajdowało się 14,27 mln mieszkań, najwięcej w województwach: mazowieckim (2,22 mln), śląskim (1,75 mln) i wielkopolskim (1,19 mln). KNF podaje, że Polacy posiadają ok. 10 mln ubezpieczeń mieszkań i domków letniskowych. Można szacować, że ochroną objętych jest nawet 70 proc. nieruchomości. Według Compensy jedną z przyczyn tak dużej liczby ubezpieczonych lokali jest rosnąca świadomość ubezpieczeniowa Polaków, którzy widzą w polisach wsparcie po pożarze, kradzieży z włamaniem i częstych obecnie sytuacjach związanych z niszczycielskimi wichurami.

Wpływ na zainteresowanie ubezpieczeniami nieruchomości ma również obserwowany w ostatnim czasie boom mieszkaniowy – do końca III kw. 2017 r. na rynek trafiło 123 tys. nowych lokali, co oznacza ponad 10-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem minionego roku. Niemałą rolę odgrywa przystępność cenowa tego rodzaju polis – koszt ubezpieczenia mieszkania waha się zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zakres ochrony – podstawa do kalkulacji składki

Zazwyczaj podstawowa polisa na wypadek szkód spowodowanych ogniem i innymi zdarzeniami losowymi rozszerzana jest w zależności od potrzeb klienta o dodatkowe ryzyka, np. szkodę wskutek przepięcia, powodzi czy wandalizmu i inne rodzaje ubezpieczenia (np. na wypadek kradzieży z włamaniem, odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym). Właściciel szukający szerokiej ochrony może zdecydować się na ubezpieczenie all risk, czyli od wszystkich zdarzeń, które doprowadziły do szkody z wyłączeniem nielicznych sytuacji wyraźnie opisanych w OWU.

Suma ubezpieczeniaczego dopilnować?

Po podjęciu decyzji co do zakresu ubezpieczenia trzeba ustalić odpowiednią sumę ubezpieczenia – taką, która w razie zajścia zdarzenia losowego zapewni oczekiwane wsparcie. Jej wysokość ma decydujący wpływ na cenę polisy – im jest wyższa, tym bardziej kosztowna jest ochrona. Najważniejsze to dopilnować, żeby wskazane w umowie sumy dokładnie oddawały wartość objętego ubezpieczeniem mienia, tzn. elementów stałych (np. mury, drzwi, okna) i ruchomości domowych (np. sprzęt RTV/AGD, meble, odzież, biżuteria, elektronika).

Zniżki i zwyżki

Każdy ubezpieczyciel określa swój katalog czynników, które wpłyną na podniesienie lub obniżenie ceny. Przykładowo, jeśli właściciel nieruchomości mieszka na terenach zalewowych i chce się ubezpieczyć od powodzi, posiada nieruchomość na parterze lub zgłaszał w przeszłości szkody, jego składka może wzrosnąć. Z drugiej strony domofon z wizjerem, dobrej klasy alarm, drzwi antywłamaniowe czy czujniki przeciwpożarowe prawdopodobnie spowodują obniżenie ceny polisy.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę