Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 13.12.2017, w kategorii:

Na wysokość składki za polisę w największym stopniu wpływają zakres ochrony i suma ubezpieczenia – uważają eksperci firmy Compensa. Jak wynika z danych GUS-u na koniec 2016 r. w Polsce znajdowało się 14,27 mln mieszkań, najwięcej w województwach: mazowieckim (2,22 mln), śląskim (1,75 mln) i wielkopolskim (1,19 mln). KNF podaje, że Polacy posiadają ok. 10 mln ubezpieczeń mieszkań i domków letniskowych. Można szacować, że ochroną objętych jest nawet 70 proc. nieruchomości. Według Compensy jedną z przyczyn tak dużej liczby ubezpieczonych lokali jest rosnąca świadomość ubezpieczeniowa Polaków, którzy widzą w polisach wsparcie po pożarze, kradzieży z włamaniem i częstych obecnie sytuacjach związanych z niszczycielskimi wichurami.

Wpływ na zainteresowanie ubezpieczeniami nieruchomości ma również obserwowany w ostatnim czasie boom mieszkaniowy – do końca III kw. 2017 r. na rynek trafiło 123 tys. nowych lokali, co oznacza ponad 10-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem minionego roku. Niemałą rolę odgrywa przystępność cenowa tego rodzaju polis – koszt ubezpieczenia mieszkania waha się zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zakres ochrony – podstawa do kalkulacji składki

Zazwyczaj podstawowa polisa na wypadek szkód spowodowanych ogniem i innymi zdarzeniami losowymi rozszerzana jest w zależności od potrzeb klienta o dodatkowe ryzyka, np. szkodę wskutek przepięcia, powodzi czy wandalizmu i inne rodzaje ubezpieczenia (np. na wypadek kradzieży z włamaniem, odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym). Właściciel szukający szerokiej ochrony może zdecydować się na ubezpieczenie all risk, czyli od wszystkich zdarzeń, które doprowadziły do szkody z wyłączeniem nielicznych sytuacji wyraźnie opisanych w OWU.

Suma ubezpieczeniaczego dopilnować?

Po podjęciu decyzji co do zakresu ubezpieczenia trzeba ustalić odpowiednią sumę ubezpieczenia – taką, która w razie zajścia zdarzenia losowego zapewni oczekiwane wsparcie. Jej wysokość ma decydujący wpływ na cenę polisy – im jest wyższa, tym bardziej kosztowna jest ochrona. Najważniejsze to dopilnować, żeby wskazane w umowie sumy dokładnie oddawały wartość objętego ubezpieczeniem mienia, tzn. elementów stałych (np. mury, drzwi, okna) i ruchomości domowych (np. sprzęt RTV/AGD, meble, odzież, biżuteria, elektronika).

Zniżki i zwyżki

Każdy ubezpieczyciel określa swój katalog czynników, które wpłyną na podniesienie lub obniżenie ceny. Przykładowo, jeśli właściciel nieruchomości mieszka na terenach zalewowych i chce się ubezpieczyć od powodzi, posiada nieruchomość na parterze lub zgłaszał w przeszłości szkody, jego składka może wzrosnąć. Z drugiej strony domofon z wizjerem, dobrej klasy alarm, drzwi antywłamaniowe czy czujniki przeciwpożarowe prawdopodobnie spowodują obniżenie ceny polisy.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Na polskich drogach jest bezpieczniej

Na polskich drogach jest bezpieczniej

Ubezpieczenia dotarły do gdańskiego Madisona

Ubezpieczenia dotarły do gdańskiego Madisona

Rynek ubezpieczeń ze słabym wynikiem

Rynek ubezpieczeń ze słabym wynikiem