Strefa Agenta20 grudnia 2016

Czy wzrost stawek za OC wyhamuje?

Według szacunków UFG, wartość składek zebranych przez ubezpieczycieli w ciągu trzech kwartałów 2016 roku w segmencie OC wzrosła o ponad dwa miliardy złotych. Mimo że ceny polis dla kierowców rosną, wynik ubezpieczycieli jest zdecydowanie ujemny. Tylko do września straty w OC i AC szacuje się na 806 mln zł. W dyskusji o tym, czy można zatrzymać wzrost cen OC, głos zabrali przedstawiciele branżowych instytucji.

Zabierając głos w sprawie wzrostu cen obowiązkowych dla kierowców polis Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU przypomniał, że decyzje dotyczące stawek za OC są zawsze indywidualną decyzją każdej firmy. Wskazał także, że dla rynku najważniejsze jest zdefiniowanie równowagi między składką, którą płacą kierowcy, a właściwą ochroną dla poszkodowanego. Obecnie takiej równowagi nie ma, a sprzedaż ubezpieczeń OC przynosi ubezpieczycielom straty. Jeśli brak rentowności się utrzyma, to najpewniej ceny nadal będą rosły. PIU ma jednak pomysł na to, jak ograniczyć dalszy wzrost cen OC.

PIU z pomysłem na rozwiązanie problemu podwyżek

Organizacja zrzeszająca wszystkie zakłady ubezpieczeń w liście wysłanym do Pani Premier zaproponowała, aby umożliwić zakładom ubezpieczeń dostęp do wiedzy o popełnianych wykroczeniach drogowych. W praktyce oznaczałoby to uzależnienie wysokość ceny za obowiązkowe ubezpieczenie od mandatów i punktów karnych kierowcy. Zdaniem PIU, kolejne podwyżki powinny dotyczyć jedynie tych kierowców, którzy regularnie łamią przepisy. Uzależnienie ceny ubezpieczenia od liczby mandatów i punktów karnych kierowców ma być możliwe dzięki wykorzystaniu danych Centralnej Ewidencji Kierowców. Ta zaś ma być gotowa dopiero w 2018 roku. Co więcej, na tą chwilę odpowiedzialny za nią resort cyfryzacji nie planuje udostępniania danych ubezpieczycielom.

KNF przypomina o konieczności regulacji zadośćuczynień

Wypowiadając się w imieniu KNF, prof. Lesław Gajek zwrócił uwagę natomiast na konieczność uregulowania kwestii zadośćuczynień. W chwili obecnej jest pełna dowolność w tej kwestii, co utrudnia zadanie ubezpieczycielom, którzy ewentualną wypłatę świadczeń muszą skalkulować w składce. Zdaniem nadzoru rozwiązaniem będzie wprowadzenie tabeli systematyzujących wysokość zadośćuczynień. Obecnie pracę nad projektem wspomnianych tabel prowadzi Forum Zadośćuczynień przy KNF. Ich prezentacje zaplanowano już w przyszłym roku. 

Cena adekwatna do ryzyka

W dyskusji o podwyżkach cen OC wszyscy eksperci zgodnie uznają, że celem jest nie tyle wyhamowanie, co zracjonalizowanie składek za polisy komunikacyjne. Potrzebne są rozwiązania, które z jednej strony nie ograniczą uprawnień poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, z drugiej zaś pozwolą na dokładniejsze szacownie ryzyka i dadzą ubezpieczycielom większą przewidywalność w wypłatach świadczeń i zadośćuczynień.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 29 kwietnia 2020

Mówi się w branży

Czytaj dalej
Strefa Agenta 26 stycznia 2016

Media o nas – Styczeń 2016

Czytaj dalej
Strefa Agenta 19 lutego 2016

Meksyk za miliony

Czytaj dalej
Strefa Agenta 31 października 2017

Media o nas – październik 2017

Czytaj dalej
Strefa Agenta 7 czerwca 2015

Jak mówić do klientów?

Czytaj dalej
Agenci Superpolisy | Zysk | Współpraca|Artyukuł Gazeta Ubezpieczeniowa
Strefa Agenta 26 czerwca 2017

Mówi się w branży …

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę