Wyższe kary za brak OC od 2016 roku

Za przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu OC do 3 dni, właściciel pojazdu zapłaci 740 zł

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 23.11.2015, w kategorii:

 

Od stycznia minimalna płaca wzrośnie do 1850 zł, w ślad za nią wzrosną także kary za brak polisy OC. W nowym roku za jazdę bez obowiązkowego ubezpieczenia właściciel samochodu osobowego zapłaci nawet 3700 zł.

 

Opłaty karne za brak ważnego OC egzekwuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kary ustalana jest w relacji do ustalonej przez polski rząd minimalnej krajowej płacy. A wynagrodzenie z roku na rok rośnie, rosną także kary za brak OC. W 2016 roku minimalna płaca będzie wynosiła 1850 zł brutto, czyli o 100 zł więcej niż w mijającym roku. W związku z tym nakładane przez UFG kary za jazdę nieubezpieczonym autem również wzrosną.

 

Podstawowa kara dla kierowców aut osobowych wynosi dwukrotność, a ciężarowych – trzykrotność ustalonej na dany rok kalendarzowy płacy minimalnej. Sankcje wynoszą 20% kary w przypadku kiedy przerwa w posiadaniu polisy nie jest dłuższa niż 3 dni, oraz 50% – kiedy kierowca nie wykupi polisy do 14 dni od jej wygaśnięcia. Oznacza to, że w 2016 roku w przypadku wykrycia braku ważnej polisy OC na auto osobowe trwający do 3 dni, właściciel pojazdu zapłaci 740 zł (do końca 2015 roku 700 zł), za brak OC trwający od 3 do 14 dni 1850 zł (do końca 2015 roku 1750 zł), a za brak ważnego OC trwający powyżej 14 dni 3700 zł zamiast 3500 zł do końca roku 2015.

 

3. Tabela kar

 

W najnowszym raporcie UFG wskazuje, że najczęściej, bo aż w 40% przypadków, brak OC spowodowany jest nieopłaceniem którejś z rat składki za polisę, a w rezultacie tego wygaśnięciem umowy ubezpieczenia. Zgodnie z przepisami OC nie zostanie przedłużone na kolejne dwanaście miesięcy, jeśli wszystkie raty składek nie zostały opłacone. W 33% badanych przypadków brak obowiązkowej polisy jest natomiast wynikiem wygaśnięcia ubezpieczenia sprzedawcy pojazdu, z którego polisy nowy właściciel samochodu może korzystać tylko do końca okresu, na który została zawarta (nie przedłuża się automatycznie, z czego wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy…). Do innych powodów należą również, w 13% wykupienie OC już po dacie pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce oraz w 11% przekonanie, że samochód niesprawny i nieużytkowany nie potrzebuje ubezpieczenia, co jest mitem.

 

Warto mieć te statystyki na uwadze podczas rozmów z klientami, aby budować w nich świadomość zagrożeń wynikających z braku posiadania obowiązkowego OC na samochód.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Polacy powodują coraz więcej wypadków za granicą

Polacy powodują coraz więcej wypadków za granicą

Marzec 2019

Marzec 2019

Stabilizacja cen nie dotyczy szkodowych kierowców

Stabilizacja cen nie dotyczy szkodowych kierowców