Czy zawsze wzywać policję do stłuczki drogowej?

Kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego, w którym nikomu nie stała się krzywda, to zawsze przychodzi pytanie – wzywać policję, czy

Damian Sałkowski Damian Sałkowski
Opublikowano: 25.11.2015, w kategorii:

Kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego, w którym nikomu nie stała się krzywda, to zawsze przychodzi pytanie – wzywać policję, czy też załatwić sprawę bez udziału służb? Zdarza się niejednokrotnie, że któraś z osób absolutnie nie ma ochoty rozmawiać z drugim uczestnikiem kolizji i od razu telefonuje pod 997. Niekiedy nie wiemy jak powinniśmy zachować się w takiej sytuacji, o którą bardzo łatwo w zimowych miesiącach.

            Zdarzyło się, ktoś nam wjechał w tył pojazdu lub my zagapiliśmy się i wylądowaliśmy komuś na klapie bagażnika. Wybór jest stosunkowo prosty – dzwonimy po policję lub załatwiamy sprawę bez ich udziału. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które trzeba rozważyć w zależności od okoliczności zdarzenia drogowego.

            Jeżeli obie strony zgadzają się co do okoliczności wydarzenia i jedna ze stron uznaje swoją winę, to wtedy można spróbować się dogadać. W takiej sytuacji powinno zostać sporządzone oświadczenie dla poszkodowanego oraz poinformować swojego ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Nie należy zapominać, że najważniejszym obowiązkiem jest usunięcie uszkodzonych pojazdów z jezdni, gdyż za nie zastosowanie się do tego przepisu grozi mandat. Wynika to z tego, że uszkodzone pojazdy po kolizji mogą powodować niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli z jakichś przyczyn nie jesteśmy w stanie usunąć pojazdów, to koniecznie musimy zabezpieczyć miejsce za pomocą włączenia świateł awaryjnych oraz umieszczenia trójkąta ostrzegawczego.

            Może się zdarzyć, że jednak nie potrafimy się porozumieć z drugim kierowcą lub mamy wątpliwości dotyczące stanu jego trzeźwości. Nie powinniśmy się wtedy wahać i od razu dzwońmy po odpowiednie służby mundurowe. Po przyjeździe policji sprawa jest dużo prostsza, gdyż to oni niejako obejmują dowodzenie i kierują dalszym postępowaniem. Funkcjonariusze określą winnego, który zapewne zostanie obarczony mandatem. Taka sytuacja jest o tyle bardziej komfortowa, że nie będziemy mieć problemów z otrzymaniem odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy, gdyż nasze interesy stoją na fundamencie dokumentu spisanego przez służby mundurowe.

            Wypadki drogowe zdarzały się, zdarzają się i zawsze będą się zdarzać, tak już ten świat jest ułożony. Warto więc pamiętać o obowiązkowym posiadaniu ubezpieczenia OC. Przydatne może się okazać również ubezpieczenie AC, które może pomóc w wielu problemów z pojazdem, które wynikną z naszej winy lub niekoniecznie.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Jak kupić ubezpieczenie mieszkania?

Jak kupić ubezpieczenie mieszkania?

Polisy OC pod napięciem

Polisy OC pod napięciem

Dziś przypada Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Dziś przypada Dzień Bezpiecznego Kierowcy