Blog Ubezpieczeniowy25 listopada 2015

Czy zawsze wzywać policję do stłuczki drogowej?

Kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego, w którym nikomu nie stała się krzywda, to zawsze przychodzi pytanie – wzywać policję, czy też załatwić sprawę bez udziału służb? Zdarza się niejednokrotnie, że któraś z osób absolutnie nie ma ochoty rozmawiać z drugim uczestnikiem kolizji i od razu telefonuje pod 997. Niekiedy nie wiemy jak powinniśmy zachować się w takiej sytuacji, o którą bardzo łatwo w zimowych miesiącach.

            Zdarzyło się, ktoś nam wjechał w tył pojazdu lub my zagapiliśmy się i wylądowaliśmy komuś na klapie bagażnika. Wybór jest stosunkowo prosty – dzwonimy po policję lub załatwiamy sprawę bez ich udziału. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które trzeba rozważyć w zależności od okoliczności zdarzenia drogowego.

            Jeżeli obie strony zgadzają się co do okoliczności wydarzenia i jedna ze stron uznaje swoją winę, to wtedy można spróbować się dogadać. W takiej sytuacji powinno zostać sporządzone oświadczenie dla poszkodowanego oraz poinformować swojego ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Nie należy zapominać, że najważniejszym obowiązkiem jest usunięcie uszkodzonych pojazdów z jezdni, gdyż za nie zastosowanie się do tego przepisu grozi mandat. Wynika to z tego, że uszkodzone pojazdy po kolizji mogą powodować niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli z jakichś przyczyn nie jesteśmy w stanie usunąć pojazdów, to koniecznie musimy zabezpieczyć miejsce za pomocą włączenia świateł awaryjnych oraz umieszczenia trójkąta ostrzegawczego.

            Może się zdarzyć, że jednak nie potrafimy się porozumieć z drugim kierowcą lub mamy wątpliwości dotyczące stanu jego trzeźwości. Nie powinniśmy się wtedy wahać i od razu dzwońmy po odpowiednie służby mundurowe. Po przyjeździe policji sprawa jest dużo prostsza, gdyż to oni niejako obejmują dowodzenie i kierują dalszym postępowaniem. Funkcjonariusze określą winnego, który zapewne zostanie obarczony mandatem. Taka sytuacja jest o tyle bardziej komfortowa, że nie będziemy mieć problemów z otrzymaniem odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy, gdyż nasze interesy stoją na fundamencie dokumentu spisanego przez służby mundurowe.

            Wypadki drogowe zdarzały się, zdarzają się i zawsze będą się zdarzać, tak już ten świat jest ułożony. Warto więc pamiętać o obowiązkowym posiadaniu ubezpieczenia OC. Przydatne może się okazać również ubezpieczenie AC, które może pomóc w wielu problemów z pojazdem, które wynikną z naszej winy lub niekoniecznie.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 30 stycznia 2020

Ruszył Wielki Konkurs Bałtycki !

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 29 listopada 2016

Ubezpieczenia życiowe na celowniku oszustów

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 1 lutego 2017

Historia bez happy endu

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy