Dyrektywa w sprawie dystrybucji ubezpieczeń przyjęta

W zakres aktu wpisują się również porównywarki ubezpieczeniowe, które również będą podlegać jej przepisom

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 26.01.2016, w kategorii:

W dniu 20 stycznia 2016 roku, Parlament Europejski przyjął ostatecznie nową dyrektywę w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (Insurance Distribution Directive – IDD). Tym samym zakończony został ponad trzyletni proces legislacyjny aktu prawnego, który wprowadza zupełnie nowe podejście do kwestii dystrybucji na rynku ubezpieczeń.

 

W efekcie wprowadzenia nowej dyrektywy, ustawodawca unijny podjął decyzję o zmianie podejścia do kilku istotnych kwestii na rynku ubezpieczeń. Przyjęta przez parlament Europejski legislacja poddaje pod nadzór odpowiednich władz nadzorczych wszystkich pośredników ubezpieczeniowych. W tym celu stworzony zostanie oddzielny rejestr pośredników. Akt prawny określa również warunki zezwolenia na prowadzenie działalności pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz wyznacza minimalne wymagania wiedzy i kompetencji dla ubezpieczycieli i pośredników ubezpieczeniowych.

 

Wraz z nowym prawem powstanie również nowa kategoria pośrednika ubezpieczeniowego, którego dodatkową działalnością jest dystrybucja ubezpieczeń i który podlegać będzie lżejszym restrykcjom związanym z regulacjami.

 

Warto zauważyć, że w zakres aktu wpisują się również porównywarki ubezpieczeniowe, które również będą podlegać jej przepisom.

 

Dyrektywa wejdzie w życie po upływie 20 dni od dnia jej ogłoszenia, a na jej implementację państwa członkowskie mają 24 miesiące.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Czy już wkrótce stylu jazdy będzie miał wpływ na cenę OC?

Czy już wkrótce stylu jazdy będzie miał wpływ na cenę OC?

„Wypadki a stawki OC” – Gazeta Ubezpieczeniowa

„Wypadki a stawki OC” – Gazeta Ubezpieczeniowa

Media o nas – Listopad 2015

Media o nas – Listopad 2015