Aktualności26 stycznia 2016

Dyrektywa w sprawie dystrybucji ubezpieczeń przyjęta

W dniu 20 stycznia 2016 roku, Parlament Europejski przyjął ostatecznie nową dyrektywę w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (Insurance Distribution Directive – IDD). Tym samym zakończony został ponad trzyletni proces legislacyjny aktu prawnego, który wprowadza zupełnie nowe podejście do kwestii dystrybucji na rynku ubezpieczeń.

 

W efekcie wprowadzenia nowej dyrektywy, ustawodawca unijny podjął decyzję o zmianie podejścia do kilku istotnych kwestii na rynku ubezpieczeń. Przyjęta przez parlament Europejski legislacja poddaje pod nadzór odpowiednich władz nadzorczych wszystkich pośredników ubezpieczeniowych. W tym celu stworzony zostanie oddzielny rejestr pośredników. Akt prawny określa również warunki zezwolenia na prowadzenie działalności pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz wyznacza minimalne wymagania wiedzy i kompetencji dla ubezpieczycieli i pośredników ubezpieczeniowych.

 

Wraz z nowym prawem powstanie również nowa kategoria pośrednika ubezpieczeniowego, którego dodatkową działalnością jest dystrybucja ubezpieczeń i który podlegać będzie lżejszym restrykcjom związanym z regulacjami.

 

Warto zauważyć, że w zakres aktu wpisują się również porównywarki ubezpieczeniowe, które również będą podlegać jej przepisom.

 

Dyrektywa wejdzie w życie po upływie 20 dni od dnia jej ogłoszenia, a na jej implementację państwa członkowskie mają 24 miesiące.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 5 października 2017

Politycy o podwyżkach OC

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę