Aktualności26 stycznia 2016

Dyrektywa w sprawie dystrybucji ubezpieczeń przyjęta

W dniu 20 stycznia 2016 roku, Parlament Europejski przyjął ostatecznie nową dyrektywę w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (Insurance Distribution Directive – IDD). Tym samym zakończony został ponad trzyletni proces legislacyjny aktu prawnego, który wprowadza zupełnie nowe podejście do kwestii dystrybucji na rynku ubezpieczeń.

 

W efekcie wprowadzenia nowej dyrektywy, ustawodawca unijny podjął decyzję o zmianie podejścia do kilku istotnych kwestii na rynku ubezpieczeń. Przyjęta przez parlament Europejski legislacja poddaje pod nadzór odpowiednich władz nadzorczych wszystkich pośredników ubezpieczeniowych. W tym celu stworzony zostanie oddzielny rejestr pośredników. Akt prawny określa również warunki zezwolenia na prowadzenie działalności pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz wyznacza minimalne wymagania wiedzy i kompetencji dla ubezpieczycieli i pośredników ubezpieczeniowych.

 

Wraz z nowym prawem powstanie również nowa kategoria pośrednika ubezpieczeniowego, którego dodatkową działalnością jest dystrybucja ubezpieczeń i który podlegać będzie lżejszym restrykcjom związanym z regulacjami.

 

Warto zauważyć, że w zakres aktu wpisują się również porównywarki ubezpieczeniowe, które również będą podlegać jej przepisom.

 

Dyrektywa wejdzie w życie po upływie 20 dni od dnia jej ogłoszenia, a na jej implementację państwa członkowskie mają 24 miesiące.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 3 października 2016

Ubezpieczenia z UFK, co dalej?

Czytaj dalej
Aktualności 11 lipca 2017

Podwyżki OC wyhamowały

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy