Aktualności12 kwietnia 2016

Mniej pojazdów bez obowiązkowego OC

Z najnowszych szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że liczba pojazdów bez polisy OC w Polsce zmniejszyła się do ok. 150 tys. Spadek liczby nieubezpieczonych pojazdów poruszających się po krajowych drogach to przede wszystkim wynik zwiększonych kontroli UFG.

Obowiązek posiadania ubezpieczania OC dotyczy właścicieli wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Niezależnie od tego, czy i jak często pojazd jest użytkowany, jeśli posiada tablice rejestracyjne, musi posiadać OC. Mimo tego w Polsce może być ok. 150 pojazdów bez obowiązkowego ubezpieczenia. Liczba nieubezpieczonych pojazdów jest dużo mniejsza niż przed kilku laty, gdyż z roku na rok UFG wykrywa więcej pojazdów bez OC.

– Nasze nowe szacunki dotyczące nieubezpieczonych opieramy na analizie trendów obserwowanych przez Fundusz od 25 lat, w tym między innymi spadku samej liczby wypadków powodowanych przez nieubezpieczonych – mimo wzrostu liczby pojazdów jeżdżących po polskich drogach. Analizy te wskazują, że odsetek pojazdów bez OC w ogólnej liczbie ubezpieczonych pojazdów – spadł o trzy punkty procentowe do 0,7 procent czyli do około 150 tysięcy pojazdów – informuje Elżbieta Wanat- Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Co ciekawe liczba spraw o brak OC, które wykryto na podstawie kontroli własnych UFG wzrosła w ostatnich latach blisko trzykrotnie, w 2015 roku było to aż 36 tys. spraw. Łącznie w ubiegłym roku UFG zarejestrowało ponad 85 tys. pojazdów bez OC, to o 14% więcej niż rok wcześniej.

shutterstock_225379858Czym grozi brak OC?

Jeszcze do niedawna niespełniający obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC kierowcy mieli podstawy sądzić, że ujdzie im to na sucho, jednak obecnie wydaje się, że kara jest nieunikniona. Co więcej, z roku na rok finansowe konsekwencje z tego tytułu są coraz wyższe. W tym roku kara za brak OC właściciela samochodu osobowego kosztować może nawet 3700 zł. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest więc zdecydować się na zakup OC sprawdzając wcześniej, który ubezpieczyciel oferuje najkorzystniejszą cenę polisy.   

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 28 października 2016

Czy ceny OC jeszcze wzrosną?

Czytaj dalej
Aktualności 5 października 2017

Politycy o podwyżkach OC

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę