Aktualności25 listopada 2015

Jakie są tajemnice polisy OC?

            Mimo to, że w naszym kraju ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, to niestety kierowcy nie zawsze wiedzą wszystko o takim rodzaju ubezpieczenia. Istnieje wiele stosunkowo ważnych faktów, o których niewiele osób pamięta, lecz mogą one zmienić oblicze niejednej wypłaty odszkodowania. Poniżej prezentujemy kilka informacji, które powinny być bardzo dobrym dopełnieniem posiadanej wiedzy na temat ubezpieczenia OC.

Trzy lata na zgłoszenie szkody

            Dosyć ważnym zapisem polis OC jest ten, który daje poszkodowanemu aż 3 lata (od momentu dowiedzenia się o zdarzeniu) na zgłoszenie szkody swojemu ubezpieczycielowi. Istnieje tutaj kilka warunków, które decydują o jeszcze większym wydłużeniu takiego czasu. Trzy lata są liczone od momentu, w którym ubezpieczony dowiedział się o wystąpieniu szkody, lecz czas od powstania tejże szkody nie może być dłuższy niż 10 lat. Nieco inaczej jest w przypadku szkody wynikłej z przestępstwa, gdyż wtedy okres przedawnienia wynosi aż 20 lat. Oczywiście warto dużo wcześniej skontaktować się z ubezpieczycielem, gdyż usprawni to proces likwidacji szkód.

Porównanie ofert kluczem do sukcesu

            Ubezpieczenie OC jest polisą, na której można niekiedy zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych. Wszystko to za sprawą olbrzymiej konkurencji na rynku towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują podobne usługi w niekiedy skrajnie różnych cenach. Wobec tego, warto korzystać z takich narzędzi, jak porównywarka OC – dzięki niej będziemy w stanie zestawić ze sobą oferty kilku agencji ubezpieczeniowych oraz wybrać taką, która będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb i zasobności portfela.

OC za granicą

            Niewiele osób wie, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne pojazdu w Polsce działa również za granicą. Dotyczy to państw, które podpisały tzw. Porozumienie Wielostronne. Warto więc sprawdzić przy planowaniu podróży własnym samochodem, czy kraj po jakim będziemy się poruszać umożliwia nam jazdę na polskim OC. Jeżeli nie, to zasięg takiej polisy można stosunkowo bardzo łatwo rozszerzyć przy pomoc Zielonej Karty OC.

Każdy pojazd musi mieć OC

            Polskie prawo wymaga, aby każdy zarejestrowany samochód posiadał ważne ubezpieczenie komunikacyjne. Nie ważne jest, czy samochód stoi kilka lat w garażu i nie jest sprawny, czy też wyjeżdża się nim raz w tygodniu do kościoła – OC musi być. Warto o tym wiedzieć, gdyż za brak tego ubezpieczenia grożą wysokie kary. Jeżeli więc posiadamy pojazd, który nie nadaje się już do użytku, to najlepszym wyborem będzie jego wyrejestrowanie.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 29 lipca 2019

Lipiec 2019

Czytaj dalej
Aktualności 30 sierpnia 2016

sierpień 2016

Czytaj dalej
Aktualności 7 listopada 2015

Dlaczego warto ubezpieczyć dom?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę