Aktualności15 czerwca 2015

Nie dla Rzecznika Finansowego

W maju 2015r. Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego. Jedną z proponowanych zmian jest likwidacja urzędu Rzecznika Ubezpieczonych, która ma nastąpić w związku z wprowadzeniem instytucji Rzecznika Finansowego. Plan ten budzi sporo kontrowersji. Przeciwko jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

Likwidacja urzędu Rzecznika Ubezpieczonych i centralizacja szerokiego sektora rynku finansowego w zakresie ochrony konsumenta budzi coraz większe emocje.

W oficjalnym stanowisku Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” wyraziło swój zdecydowany sprzeciw. Stowarzyszenie zwraca uwagę, że usunięcie tak istotnej instytucji ma nastąpić bez konsultacji społecznych. W oficjalnym stanowisku podpisanym przez członkinię zarządu SSP „Iustitia” Hannę Kaflak-Januszko, napisano: szkoda psuć, to co jest dobre i sprawdzone, zwłaszcza bez przytoczenia argumentów przekonywujących do potrzeby dokonania zmiany. Przypomnijmy, że Rzecznik Ubezpieczonych to instytucja z 20-letnią tradycją i renomą, która gwarantuje zapewnienie praw wszystkim ubezpieczonym.

fot. Likwidacja urzędu Rzecznika Ubezpieczonych.

Projekt ustawy, o którym mowa, dotyczy rozpatrywania reklamacji przez podmioty rynku finansowego oraz określa m.in. zasady i terminy rozpatrywania przez np. towarzystwa ubezpieczeniowe, banki, czy towarzystwa emerytalne reklamacji składanych przez konsumentów. Propozycja zakłada również powołanie nowej instytucji Rzecznika Finansowego, którego zadaniem będzie reprezentowanie interesów klientów instytucji finansowych.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy