Aktualności15 września 2017

PIU podsumowało pierwszą połowę 2017 r.

Odzyskanie rentowności w „komunikacji”, wyższe kwoty odszkodowań i świadczeń dla poszkodowanych oraz spadek zysków w sektorze życiowym – to wnioski z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), podsumowującego wyniki uzyskane przez rynek w I półroczu 2017 roku.

Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU), w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych pierwsza połowa bieżącego roku zakończyła się z wynikiem:

3,5 mld zł składki przypisanej brutto z OC (wzrost o 47,3 proc.),

1,9 mld zł składki przypisanej brutto z AC (wzrost o 20,3 proc.),

ponad 2,2 mld zł odszkodowań i świadczeń brutto wypłaconych z OC (wzrost o 12,6 proc.),

ponad 1,2 mld zł odszkodowań i świadczeń brutto wypłaconych z AC (wzrost o 9,6 proc.).

Podwyżki cen w segmencie komunikacyjnym przełożyły się na pozytywny wynik techniczny ubezpieczycieli. Zdaniem J. Grzegorza Prądzyńskiego, prezesa zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, nie oznacza to jeszcze trwałej równowagi na rynku. Jak wyjaśnia ekspert, zakres ochrony obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia zmienił się m.in. w wyniku nowych aktów prawnych i orzecznictwa sądowego. Szersza ochrona musi przekładać się na wyższe ceny.

W pierwszym półroczu roku wzrosła również wartość składek pozostałych ubezpieczeń majątkowych i wyniosła niemal 4,4 mld zł. To ponad 17% więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Odnotowano również wzrost zebranej składki z ubezpieczeń na życie (6,5 proc.) przy jednoczesnym sięgającym prawie 27 proc. wzroście wypłaconych świadczeń. To przełożyło się na ujemny bilans wyników finansowych ubezpieczycieli życiowych.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy