PIU podsumowało pierwszą połowę 2017 r.

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 15.09.2017, w kategorii:

Odzyskanie rentowności w „komunikacji”, wyższe kwoty odszkodowań i świadczeń dla poszkodowanych oraz spadek zysków w sektorze życiowym – to wnioski z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), podsumowującego wyniki uzyskane przez rynek w I półroczu 2017 roku.

Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU), w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych pierwsza połowa bieżącego roku zakończyła się z wynikiem:

3,5 mld zł składki przypisanej brutto z OC (wzrost o 47,3 proc.),

1,9 mld zł składki przypisanej brutto z AC (wzrost o 20,3 proc.),

ponad 2,2 mld zł odszkodowań i świadczeń brutto wypłaconych z OC (wzrost o 12,6 proc.),

ponad 1,2 mld zł odszkodowań i świadczeń brutto wypłaconych z AC (wzrost o 9,6 proc.).

Podwyżki cen w segmencie komunikacyjnym przełożyły się na pozytywny wynik techniczny ubezpieczycieli. Zdaniem J. Grzegorza Prądzyńskiego, prezesa zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, nie oznacza to jeszcze trwałej równowagi na rynku. Jak wyjaśnia ekspert, zakres ochrony obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia zmienił się m.in. w wyniku nowych aktów prawnych i orzecznictwa sądowego. Szersza ochrona musi przekładać się na wyższe ceny.

W pierwszym półroczu roku wzrosła również wartość składek pozostałych ubezpieczeń majątkowych i wyniosła niemal 4,4 mld zł. To ponad 17% więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Odnotowano również wzrost zebranej składki z ubezpieczeń na życie (6,5 proc.) przy jednoczesnym sięgającym prawie 27 proc. wzroście wypłaconych świadczeń. To przełożyło się na ujemny bilans wyników finansowych ubezpieczycieli życiowych.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Wyłudzenie odszkodowania udaremnione przez policję

Wyłudzenie odszkodowania udaremnione przez policję

Jak zadbać o ubezpieczone mieszkanie?

Jak zadbać o ubezpieczone mieszkanie?