Strefa Agenta16 grudnia 2016

Podsumowanie roku 2016

Dobiega końca kolejny ze wszech miar ciekawy, ale także trudny rok dla branży ubezpieczeniowej. Dla kierowców rok 2016 minął pod znakiem spektakularnych podwyżek cen ubezpieczeń OC, natomiast dla ubezpieczycieli był to kolejny z rzędu rok nie przynoszący zysków, lecz ogromne straty. Zatrzymując się przy tym temacie, koniecznie trzeba przypomnieć przyczyny podwyżek, co także czynimy.

Mija drugi z rzędu rok intensywnych podwyżek cen obowiązkowych dla kierowców polis. Jak wynika z prowadzonych przez nas systematycznie kalkulacji, w roku ubiegłym składki za OC były o kilkadziesiąt procent tańsze niż pod koniec 2016 roku. Podwyżki najbardziej odczuwalne są przez osoby, które spowodowały wypadek lub kolizję, a także młodych oraz najstarszych kierowców.

Na taki stan rzeczy złożyło się kilka przyczyn. Po pierwsze coraz większa wartość wypłacanych odszkodowań i świadczeń na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach i ich rodzin. I choć liczba szkód osobowych proporcjonalnie do roku ubiegłego zmalała, to wartość odszkodowań za szkody na osobie znacznie wzrosła. To oznacza, że obecnie zgłaszane roszczenia dotyczą również zdarzeń nawet sprzed kilkunastu lat, i że kierowcy kupujący dziś polisę OC ponoszą także koszty odszkodowań dla ofiar tamtych wypadków.

Konkurencja na rynku ubezpieczeń to drugi ważny czynnik wpływający na podwyżki w OC. Blisko trzydzieści firm ubezpieczeniowych od lat prowadzi agresywną walką o klientów przy użyciu jak najniższych stawek. Moment, w którym ubezpieczyciele doszli do wniosku, że tracą na OC zbyt wiele, nieubłagalnie musiał nadejść.

Trzecim, lecz nie mniej ważnym czynnikiem, są fatalne wyniki finansowe branży. Według danych PIU, strata techniczna w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych za trzy kwartały bieżącego roku ukształtowała się na poziomie 806 mln zł. Natomiast w roku ubiegłym sięgnęła rekordowej sumy 1 mld 56 mln zł. Na brak rentowności ubezpieczycieli wpłynęły także czynniki podnoszące koszty prowadzenia działalności, m.in. już wprowadzone i zapowiedziane na 2017 r. wytyczne KNF-u oraz wprowadzony w życie w lutym podatek bankowy.

Co ciekawe, zdaniem przedstawicieli PIU powszechne wprowadzenie bezpośredniej likwidacji szkód nie przełożyło się na wzrost cen za ubezpieczenie. Wręcz przeciwnie – upowszechnienie modelu BLS wpłynęło na możliwość konkurowania jakością posprzedażowej obsługi klientów, a nie ceną produktu.

Z biznesowego punktu widzenia ubezpieczyciele są w stanie uzasadnić rosnące składki. W gruncie rzeczy, wszystkie wyżej wymienione okoliczności spowodowały, że stawki za OC zbliżają się do poziomu odpowiadającego skali ryzyka, jakie biorą na siebie ubezpieczyciele. Co więcej, zaplanowane na najbliższe miesiące zmiany (m.in. wyższe sumy gwarancyjne w OC) mogą być przyczyną kolejnych podwyżek składek w polisach komunikacyjnych.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 26 czerwca 2017

Mówi się w branży …

Czytaj dalej
Strefa Agenta 24 maja 2016

Media o nas – Maj 2016

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy