Ubezpieczenia chronione w przypadku twardego brexitu

Wiktoria Tkacz Wiktoria Tkacz
Opublikowano: 03.04.2019, w kategorii:

Prezydent Andrzej Duda podpisał 8 marca umowę o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (UK) z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o UE, czyli tzw. twardego brexitu.

Podpisana regulacja ma za zadanie zabezpieczyć interesy klientów instytucji finansowych z siedzibą w lokalizacjach objętych wystąpieniem z Unii Europejskiej, które wykonują działalność w Polsce, o ile nastąpiłby twardy brexit Zjednoczonego Królestwa. Część traktująca o zakładach ubezpieczeń w ustawie przewiduje, że firmy z Wielkiej Brytanii i Gibraltaru, które przed dniem bezumownego brexitu prowadziły działalność ubezpieczeniową w Polsce, nadal będą mogły ją wykonywać, dokładnie na takich samych zasadach oraz w celu wykonania zawartych już umów ubezpieczenia.

Przepisy będą dotyczyć wyłącznie okresu potrzebnego do realizacji zawartych umów, a także przeniesienia portfela ubezpieczeń na rzecz zakładu ubezpieczeń, które mają siedzibę w innym kraju UE i mogą wykonywać działalność ubezpieczeniową w Polsce lub uzyskania zezwolenia na wykonywanie działalności i przeniesienia portfela ubezpieczeń. W przypadku działu I okres ten nie może być jednak dłuższy niż 24 miesiące, natomiast w przypadku działu II nie będzie mógł przekroczyć 12 miesięcy od momentu wejścia w życie ustawy. 

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Ranking odszkodowań za 10 najdziwniejszych szkód

Ranking odszkodowań za 10 najdziwniejszych szkód

Jaka jest najlepsza polisa na narty?

Jaka jest najlepsza polisa na narty?

„Różnica między tanim a drogim OC to blisko 400 zł” – Express Bydgoski

„Różnica między tanim a drogim OC to blisko 400 zł” – Express Bydgoski