Ubezpieczenia chronione w przypadku twardego brexitu

Wiktoria Tkacz Wiktoria Tkacz
Opublikowano: 03.04.2019, w kategorii:

Prezydent Andrzej Duda podpisał 8 marca umowę o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (UK) z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o UE, czyli tzw. twardego brexitu.

Podpisana regulacja ma za zadanie zabezpieczyć interesy klientów instytucji finansowych z siedzibą w lokalizacjach objętych wystąpieniem z Unii Europejskiej, które wykonują działalność w Polsce, o ile nastąpiłby twardy brexit Zjednoczonego Królestwa. Część traktująca o zakładach ubezpieczeń w ustawie przewiduje, że firmy z Wielkiej Brytanii i Gibraltaru, które przed dniem bezumownego brexitu prowadziły działalność ubezpieczeniową w Polsce, nadal będą mogły ją wykonywać, dokładnie na takich samych zasadach oraz w celu wykonania zawartych już umów ubezpieczenia.

Przepisy będą dotyczyć wyłącznie okresu potrzebnego do realizacji zawartych umów, a także przeniesienia portfela ubezpieczeń na rzecz zakładu ubezpieczeń, które mają siedzibę w innym kraju UE i mogą wykonywać działalność ubezpieczeniową w Polsce lub uzyskania zezwolenia na wykonywanie działalności i przeniesienia portfela ubezpieczeń. W przypadku działu I okres ten nie może być jednak dłuższy niż 24 miesiące, natomiast w przypadku działu II nie będzie mógł przekroczyć 12 miesięcy od momentu wejścia w życie ustawy. 

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Z Zieloną Kartą do Azejberdżanu!

Z Zieloną Kartą do Azejberdżanu!

luty 2017

luty 2017

CO SIĘ ZMIENI W UBEZPIECZENIACH W 2020 ROKU?

CO SIĘ ZMIENI W UBEZPIECZENIACH W 2020 ROKU?