Udział własny w ubezpieczeniu mieszkania

2015-02-26 Wprowadzenie do umowy tzw. udziału własnego to sprawdzony sposób na obniżenie kosztów ubezpieczenia domu i mieszkania. Im jest on

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 26.02.2015, w kategorii:

2015-02-26

Wprowadzenie do umowy tzw. udziału własnego to sprawdzony sposób na obniżenie kosztów ubezpieczenia domu i mieszkania. Im jest on wyższy tym odpowiednio niższa będzie składka wykupionej polisy, jednak jeśli dojdzie do włamania lub kradzieży liczyć się trzeba z odszkodowaniem pomniejszonym właśnie o ustaloną wcześniej wartość – podpowiada Anna Materny ekspert towarzystwa ubezpieczeń Gothaer.

 

Udział własny, zwany także franszyzą redukcyjną, to określona w umowie ubezpieczeniowej część wartości szkody, jaką ubezpieczony zobowiązuje się pokryć w sytuacji jej wystąpienia. W praktyce oznacza to, że decydując się na taki zapis w umowie decydujemy się na przejęcie części ryzyka, ale dzięki temu zyskujemy możliwość dostosowania wysokości płaconej składki do naszych możliwości finansowych.

 

Jak podkreśla Anna Materny, takie rozwiązanie może się opłacać, ale tylko, jeśli dokładnie znamy zakres zawieranej umowy i zdarzenia, które są objęte udziałem własnym.
Zanim zdecydujemy się na podpisanie dokumentu należy dokładnie prześledzić wszystkie warunki i kwoty podane w OWU. Bowiem okazuje się, że często w umowach możemy się spotkać
z zapisem umożliwiającym tzw. wykupienia, czyli zredukowania do zera udziału własnego. Taka polisa będzie oczywiście droższa, jednak zagwarantuje pewność wypłaty odszkodowania w pełnej kwocie.

DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Rynek ubezpieczeń: Rzecznicy będą pomagać pacjentom

Rynek ubezpieczeń: Rzecznicy będą pomagać pacjentom

Wygram ten turniej!

Wygram ten turniej!

Gothaer: polisy na ferie zimowe

Gothaer: polisy na ferie zimowe