DziękiUbezpieczeniom jest lepiej

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 05.12.2017, w kategorii:

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) zaprezentowała raport „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków”, opisujący wpływ branży ubezpieczeniowej na życie, gospodarkę i przedsiębiorstwa. Polscy ubezpieczyciele zapewniają dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego dla 2 milionów Polaków,  chronią 1,7 bln zł majątku firm i tworzą 225 tys. miejsc pracy w gospodarce. Raport PIU to pierwsze tego typu opracowanie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zakłady ubezpieczeń są jednym z największych inwestorów krajowych na rynku obligacji skarbowych, co znacząco wpływa na rozwój gospodarki. Ubezpieczenia przejmują na siebie ochronę zdrowia, życia i majątku ludzi, będąc kluczowym składnikiem gospodarki. Jak wynika z raportu, przygotowanego przez PIU wspólnie z firmą doradczą Deloitte, łącznie w branży i sektorach powiązanych pracuje prawie 400 tys. osób (uwzględniając osoby pracujące w ramach działalności gospodarczej). Miejsca pracy tworzone są przede wszystkim w handlu, naprawie pojazdów, finansach i nieruchomościach. Powstają one nie tylko dzięki wypłatom odszkodowań, ale także m.in. zakupom czy inwestycjom ubezpieczycieli.

Choć na tle krajów Europy Zachodniej nasza skłonność do ubezpieczania się jest wciąż niska, to świadomość zagrożeń, dotyczących zdrowia, życia i mienia stale rośnie. W 2016 r. około 60 proc. domów i mieszkań było objętych ochroną od skutków żywiołów. Aż 1,3 mld zł odszkodowań trafiło w tym czasie do ubezpieczonych od ryzyk typu ogień, eksplozje i żywioły. Kolejne 1,5 mld zł trafiło do ubezpieczonych od szkód spowodowanych przez grad, mróz i wszelkiego typu kradzieży.

– Bez ubezpieczeń jakość naszego życia spadłaby diametralnie. Przy każdym wypadku losowym musielibyśmy naruszać nasze oszczędności, a spora część tych zdarzeń przewyższa kosztami oszczędności przeciętnego  Polaka  – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

 

 

W 2016 r. aż 4,5 mln osób otrzymało świadczenia z tytułu ubezpieczenia na życie. Ma ono również  istotną funkcję w budowaniu oszczędności długoterminowych. Regularnie oszczędzając, można zwiększyć swoją emeryturę nawet o 25 proc., co ma szczególne znaczenie przy prognozowanym wzroście długości życia na emeryturze do statystycznych 23 lat.

Najpowszechniejszymi ubezpieczenia to polisy komunikacyjne. Ubezpieczyciele wypłacają rocznie 12 mld zł za szkody związane z wypadkami, kolizjami i kradzieżami pojazdów. W 2017 r. wakacje poza Polską spędziło 4,2 mln osób, a koszt wypłaconych w 2016 r. świadczeń turystycznych wyniósł około 170 mln zł, co pokrywało koszty leczenia, zagubionych bagaży i transportu chorych.

W 2016 r. ubezpieczyciele obejmowali ochroną obrót firm wart 460 mld zł, czyli równowartość jednej czwartej gospodarki Polski. Ubezpieczeniem objęte było 60 proc. majątku polskich firm i ponad 114 mld zł polskiego eksportu. Suma ubezpieczenia całego majątku przedsiębiorstw w naszym kraju wynosi aż 1,7 bln zł. Raport PIU i Deloitte to pierwsze opracowanie, pokazujące tę wartość.

Pełna wersja raportu dostępna jest także na stronie dziekiubezpieczeniom.pl.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

W Tarnowie ubezpieczenia wchodzą do galerii handlowych

W Tarnowie ubezpieczenia wchodzą do galerii handlowych

Ubezpieczenia komunikacyjne znacznie droższe nić rok temu

Ubezpieczenia komunikacyjne znacznie droższe nić rok temu

Co słychać w Akademii SuperAgenta?

Co słychać w Akademii SuperAgenta?