Aktualności8 lutego 2017

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania w swoim mieście?

1.Ceny porównywalnych ubezpieczeń mieszkania w Warszawie wahają się od
279 zł do 699 zł – wynika z analizy porównywarki ubezpieczeń Superpolisa.pl.

2. Rozpiętość cenowa dostępnych na rynku ubezpieczeń wygląda analogicznie w pozostałych miastach wojewódzkich.

3.Zakres ubezpieczenia mieszkania można elastycznie dopasowywać do potrzeb, dzięki czemu nie trzeba płacić za zagrożenia, których się nie obawiamy.

W raporcie o cenach ubezpieczeń mieszkań multiagencja Superpolisa.pl porównała oferty wszystkich największych ubezpieczycieli i sprawdziła, ile za polisę zapłacą właściciele mieszkań w poszczególnych miastach wojewódzkich. Kalkulację przygotowano dla małżeństwa, które posiada 60-metrowe mieszkanie zbudowane w 2011 roku[1]. Ile przyjdzie im zapłacić za roczną polisę? Odpowiedź zależy od tego, jak szeroki ma być zakres ochrony ubezpieczenia nieruchomości.

Na rynku dostępne są zarówno tanie, jak i drogie oferty ubezpieczenia dla tego samego mieszkania. Jednak w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, jakim jest ubezpieczenie domu i mieszkania, cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru. Zanim zdecydujemy się na zakup polisy konieczne jest indywidualne dopasowanie wariantu ochrony i porównanie propozycji kilku towarzystw – tłumaczy Jakub Nowiński, Członek Zarządu multiagencji ubezpieczeniowej Superpolisa.pl. 

Tanie i drogie ubezpieczenie mieszkania

Na potrzeby raportu porównano ceny zakładając, że właściciele mieszkania szukają polisy obejmującej ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, a także zabezpieczającej ryzyko kradzieży z włamaniem, dewastacji, stłuczenia szyb i przepięć. Dodatkowo polisa ma zawierać OC w życiu prywatnym z obawy przed np. konsekwencjami zalania mieszkania sąsiadów i home assistance zapewniające m.in. pomoc fachowców w razie awarii. W Warszawie najtańsze ubezpieczenie dostosowane do takich potrzeb kosztuje
279 zł, lecz wybierając usługi jednego z konkurencyjnych towarzystw za ochronę o zbliżonym zakresie trzeba zapłacić aż 699 zł. Oznacza to, że porównanie ofert i przemyślany wybór może przynieść 420 zł oszczędności. Sytuacja wygląda analogicznie w pozostałych miastach wojewódzkich. Na przykład w Gdańsku takie ubezpieczenia mieszkania w jednej z firm można kupić już za 335 zł, natomiast w innej trzeba za nie zapłacić 889 zł – to o przeszło 550 zł drożej. W Lublinie i Poznaniu porównując oferty wszystkich ubezpieczycieli można zaoszczędzić prawie 450 zł, a w Krakowie blisko 550 zł.

Porównaj zanim podejmiesz decyzję

Przed ostateczną decyzją o zakupie ubezpieczenia warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, jaką dokładnie ochronę i za ile dostajemy.

Wyższa składka nie zawsze jest uzasadniona pełniejszym zakresem ochrony, czasem wynika z polityki cenowej firmy. Niektórzy ubezpieczyciele pewne ryzyka np. przepięcia czy dewastacji i wandalizmu włączają do ochrony bez dodatkowej opłaty, inni doliczają za nie dodatkową składkę – dodaje Jakub Nowiński z Superpolisa.pl.

[1] Do wyliczenia przyjęto, że mieszkanie zbudowane w 2011 r., jego metraż to 60 mkw. i znajduje się na pośredniej kondygnacji. Wartość nieruchomości to 300 tys. zł, wartość elementów stałych to 30 tys. zł, a wartość mienia ruchomego 25 tys. zł. Mieszkanie posiada sprawny domofon, atestowany zamek w drzwiach oraz drzwi antywłamaniowe.

Dla przykładu jedna z firm ochronę przed stłuczeniem szyb do sumy 1 000 zł włączy do polisy już za 10 zł, w konkurencyjnej firmie kosztuje to aż 85 zł, a w jeszcze innej włączenie tego ryzyka nie jest możliwe. Co więcej oferty różnych towarzystw nie odpowiadają sobie w każdym aspekcie – niekiedy mają wpisane nieco inne od założonych przez właścicieli mieszkania sumy ubezpieczenia, jednak czasem poza zaplanowanym zakres gwarantują pełniejszą ochronę np. rozszerzając ryzyko kradzieży z włamaniem poza mienie ruchome także na elementy stałe.

Baczną uwagę należy zwrócić także na wyłączenia odpowiedzialności, które są równie ważne jak zakres ochrony. Są to zapisy w umowie jednoznacznie wskazujące sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłacić odszkodowania. Warto wiedzieć, że również w tym aspekcie pomiędzy ofertami poszczególnych firm są spore rozbieżności – dodaje Jakub Nowiński z Superpolisa.pl.

Bez tytułu

W przypadku wykorzystania materiału we fragmencie lub całości prosimy o powołanie się na źródło www./, a w razie pytań lub wątpliwości kontakt do pr@/

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 28 lutego 2020

Urodziny Teatru 6.piętro

Czytaj dalej
Aktualności 24 kwietnia 2015

Towarzystwo Ubezpieczeń Proama

Czytaj dalej
Aktualności 14 sierpnia 2019

Na wakacje zawsze z ubezpieczeniem

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę