Blog Ubezpieczeniowy7 listopada 2015

Jak otrzymać samochód zastępczy na koszt sprawcy?

Gdy zdarzy się wypadek samochód często wymaga mniejszej lub większej naprawy. Jeśli zdarzenie nie nastąpiło z naszej winy, zapłatę za naprawę poniesie sprawca, a raczej jego ubezpieczyciel. W związku z powyższym procedura może nieco się przeciągnąć. Co jeśli nie możemy czekać i samochód będzie nam potrzebny jak najszybciej?

                Zgodnie z Uchwałą Sądu najwyższego możemy obecnie wynająć samochód zastępczy z oc sprawcy.  Dotychczas to usprawnienie dotyczyło jedynie osób, które potrzebowały auta w zawiązku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednak obecnie coraz więcej poszkodowanych wypożycza samochody także do użytku prywatnego i choć ubezpieczyciele nie są z tego powodu szczęśliwi, to zapłacić muszą. Co więcej, nie mamy obowiązku informować o tym fakcie ubezpieczyciela, a już tym bardziej ‘prosić go o zgodę’. Są nawet wypożyczalnie, które specjalizują się w rozwiązywaniu tego typu problemów z ubezpieczalniami, więc możemy zostawić to na ich głowie. Wszystkie te kwestie reguluje uchwała wydana 17 listopada 2011 r., która mówi, że zwrot kosztów poniesionych na wynajem pojazdu zastępczego należy się także osobom, które używają swojego auta w celach prywatnych, i nie ma tu znaczenia, czy mają dobry dostęp do komunikacji zbiorowej.

                Ostatnią kwestią jest czas wynajmu, za który zapłaci ubezpieczyciel. Według TU należy się on do momentu wypłaty naprawy samochodu, a w przypadku szkody całkowitej do momentu wypłaty odszkodowania. Sąd Najwyższy ma jednak nieco odmienne zdanie i według jego TU zapłaci za wypożyczenie auta aż do momentu zakupu nowego samochodu, nie można jednak tego okresu przeciągać.

Wynajmując samochód musimy też zwrócić uwagę na to, aby pochodził on z tego samego segmentu, co nasz samochód, niestety nie możemy sobie wynająć dużo lepszego i bardziej luksusowego samochodu na koszt ubezpieczyciela, bo on na pewno to sprawdzi i nie zapłaci nam wówczas. Myślę, że najlepszą rzeczą jest zdać się na wypożyczalnię doświadczoną w tego typ[u sprawach, która na pewno lepiej poradzi sobie z ubezpieczycielem niż my.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 27 listopada 2015

Jak to jest z ubezpieczeniem assistance?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 27 listopada 2015

Jak wybierać niestandardowe ubezpieczenia?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 27 marca 2017

Odszkodowanie za dziurę w drodze

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy