Jak ubezpieczyć się przed cyberzagrożeniami?
Badania pokazują, że zaledwie 8% firm w Polsce posiada polisę ubezpieczeniową, która chroni przed cyberzagrożeniami. Na tle reszty świata wypadamy dosyć słabo, gdyż w takiej skali ten odsetek wynosi około 59%. Dane zostały zgromadzone dzięki firmie PwC, która po raz trzeci zorganizowała już badanie Stanu Bezpieczeństwa Informacji w Polsce.
Z raportu wynika, że bardzo mała część polskich przedsiębiorców traktuje na poważnie cyberprzestępców. Ubezpieczenia od cyberzagrożeń są obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w branży ubezpieczeniowej. Wartość tego segmentu na ubiegły rok została oszacowana na kwotę 2,5 miliarda dolarów. Tylko w ciągu najbliższych czterech lat ta kwota ma wzrosnąć o trzy razy. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują aktualnie bardzo szeroki wachlarz usług, wśród których można znaleźć bardzo wiele wariantów ochrony. Taka ochrona przed internetowymi zagrożeniami obejmuje zniszczenie danych oraz ataki, których skutkiem jest odmowa jakiejś obsługi (np. niedziałający bankomat wskutek ataki) oraz kradzież i wymuszenie. Taka polisa może również pokryć koszty ewentualnych napraw oraz całe dochodzenie, które ma na celu zidentyfikowanie źródła problemu. Istnieją również oferty, które umożliwiają nawet rekompensatę utraconej własności intelektualnej, reputacji, wizerunki lub marki.
Najczęstsze odszkodowanie, jakie płynie z takiego typu polis, dotyczy utraty dużej ilości danych. Chodzi tutaj o dane, które dotyczą kart płatniczych oraz tajemnic handlowych. Nieco mniej odszkodowań jest wypłacanych za szkody wymierzone w reputację danej marki. Należy wiedzieć, że samo kupno takiej polisy to jednak nie wszystko. Wpierw warto dokładnie zapoznać się z potencjalnymi cyberzagrożeniami jakie istnieją w naszej firmie i opracować plan działania, na wypadek sprawdzenia się najgorszego scenariusza. Jest to niejako wymóg ubezpieczycieli, którzy wymagają od swoich klientów analizy własnych możliwości do zapobiegania wspomnianym zagrożeniom.
Rozwój technologii dał ludziom wiele narzędzi, które bardzo potrafią ułatwić życie. Niestety, jest to zazwyczaj miecz obosieczny, który dzierżony w złych rękach, może spowodować dużo niedobrego. Powoli na naszym rodzimym rynku wzrasta świadomość potencjalnych zagrożeń ze strony cyberprzestępców, co przekłada się na pozytywne patrzenie w przyszłość. Można spokojnie zakładać, że za kilka lat polisy chroniące od cyberzagrożeń, będą popularne niczym dzisiaj ubezpieczenia samochodowe lub ubezpieczenie domu.