Blog Ubezpieczeniowy18 września 2019

Jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka?

Dziecko znajdujące się poza domem to częsty powód obaw rodziców. I nie bez przyczyny – co roku dochodzi do ponad 70 tysięcy wypadków z udziałem najmłodszych. Szanse, by im zapobiec, są bardzo niewielkie. To, co możemy zrobić, to wykupić dziecku ubezpieczenie NNW, które złagodzi finansowe konsekwencje zdarzenia. Czym charakteryzują się grupowe ubezpieczenia szkolne, a jakie są przewagi ubezpieczeń indywidulanych typu Edupolisa? Zapraszamy do lektury.  

 

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego rodzice uczniów otrzymują od szkoły propozycję zakupu ubezpieczenia szkolnego dla swoich pociech. Faktem jest to, że taka ochrona jest niezbędna i lepiej z niej nie rezygnować. Warto jednak dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które podsuwa pod nos szkoła i samemu zdecydować, czy zakres ochrony tego produktu jest wystarczający.

Co się zdarza dzieciom w szkole

Według danych pochodzących z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy na terenie szkół i placówek wychowawczych najczęściej dochodzi do złamania nóg i rąk (30%), skręcenia stawów skokowych lub kolanowych (35%), skaleczenia i rany (10%) oraz wybite i złamane zęby (5%).

Dobrze dobrana polisa sprawi, że szkolny wypadek nie będzie miał finansowych konsekwencji. Jej cena zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia – to pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Sumy ubezpieczenia zwykle zaczynają się już od 10 000 zł. W takim przypadku cena polisy wyniesie około 30 zł. Tak jednak w praktyce oznacza, że jeśli nasze dziecko złamie nogę, to możemy spodziewać się odszkodowania w wysokości poniżej 200 zł.

Na co zwrócić uwagę

Warto pamiętać, że kwoty odszkodowania liczone są w procentach od sumy ubezpieczenia – całość sumy ubezpieczenia dostaje się tylko po wypadku śmiertelnym (jest ich średnio w Polsce od kilku do kilkunastu przypadków rocznie). Zatem im droższa polisa, tym więcej należy się za każdy procent uszczerbku. Biorąc pod uwagę koszty leczenia czy np. wstawienia nowego zęba, przeznaczenie 100 zł rocznie na dobrą polisę nie wydaje się dużym wydatkiem.

Kolejnymi ważnymi zapisami, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze NNW, są stawki za dni spędzone w szpitalu, pokrycie kosztów badań diagnostycznych oraz rehabilitacji po wypadku. Istotny jest również sposób wypłacania pieniędzy – zawsze sprawdzajmy, czy środki wypłacane są z góry czy dopiero po zakończeniu leczenia w ramach refundacji.

Co potrafi ubezpieczenie indywidualne

Alternatywą dla grupowych ubezpieczeń proponowanych przez szkołę są indywidualne polisy NNW, takie jak np. Edupolisa (edupolisa.pl). Wśród korzyści, jakie oferują tego typu produkty, wymienić można przede wszystkim wysoką sumę ubezpieczenia, co przekłada się nawet na 500 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku. Wypłata świadczenia następuje natomiast zaraz po wypadku, dzięki czemu nie trzeba angażować własnych środków. Dodatkowe świadczenie przysługuje również za każdy dzień pobytu dziecka w szpitalu.

Edupolisa działa na całym świecie przez 24 godziny na dobę. Obejmuje sporty wyczynowe, co – warto pamiętać – w szkolnych NNW najczęściej podlega dodatkowej płatności. Ubezpieczyciel w razie potrzeby organizuje rehabilitację oraz pokrywa jej koszty.

Pamiętajmy, że zakup ubezpieczenia oferowanego przez szkołę nie jest obowiązkowy – rodzice mają wybór. Decydując się na ubezpieczenie warto jednak zadbać, by polisa gwarantowała realną ochronę.

Możemy zatem wydać na polisę 50 zł, ale miejmy świadomość jednej rzeczy – jeśli dziecku zdarzy się wypadek, dużą część środków będzie trzeba prawdopodobnie wyłożyć z własnej kieszeni.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 28 czerwca 2017

Szkolne ubezpieczenie NNW wymaga zmian

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 1 lipca 2015

Jak tanio kupić ubezpieczenie OC?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy