Kierowcy bez OC spowodowali mniej wypadków niż przed rokiem
Z danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wynika, że w pierwszym półroczu spadła wartość szkód spowodowanych przez polskich kierowców bez OC na drogach Europy.
Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku do PBUK wpłynęło 155 nowych zgłoszeń dotyczących szkód spowodowanych przez kierowców poruszających się polskimi nieubezpieczonymi pojazdami po drogach państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (oraz Andory, Serbii i Szwajcarii). To o blisko 12% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. O podsumowaniu statyk wypadków z winy polskich kierowców poruszających się po europejskich drogach bez ubezpieczenia w roku 2014 pisaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów w dziale aktualności. Wtedy też zwracaliśmy uwagę, że do tej pory statystyki z roku na rok były coraz gorsze. Jednak od stycznia do czerwca tego roku obserwujemy spadek ilości tych niechlubnych zdarzeń.
– Plaga kierowców znad Wisły prowadzących pojazdy nieubezpieczone w I półroczu 2015 r. zmalała. Spadek ten niewątpliwie cieszy. W dalszym ciągu jednak niepokojące jest słabe wśród polskich zmotoryzowanych poczucie odpowiedzialności za ewentualne szkody, jakie mogą wyrządzić na drogach – mówi Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK. – Spadek liczby szkód spowodowanych przez polskich kierowców bez OC na europejskich drogach niesie ze sobą także spadek wynikającej z nich wartości wypłat. Obciążają one kieszeń uczciwych kierowców, dlatego każda poprawa na tym polu jest korzystna dla rynku ubezpieczeń komunikacyjnych i jego klientów – dodaje.
Co więcej w pierwszym półroczu spadła również wartość wypłat PBUK z powyższego tytułu. Wyniosła ona 2,1 mln zł. To dwukrotnie mniej niż na koniec czerwca ubiegłego roku, a w analogicznym okresie 2013 r. osiągnęły poziom 1,7 mln zł.
Warto pamiętać, że kwota świadczeń wypłacanych osobom poszkodowanym przez naszych rodaków nie jest bez znaczenia dla polskiego rynku ubezpieczeniowego. Konsekwencje zagranicznych wypadków przekładają się na cenę OC. Ponadto prezes PBUK przypomina, że po dokonaniu wypłat Biuro występuje do sprawców (lub do sprawców i właścicieli pojazdów) o zwrot wydanych na ten cel pieniędzy.
– Zmotoryzowani muszą pamiętać, że jeśli spowodują za granicą wypadek, nie mając ubezpieczenia OC, poniosą jego wszelkie konsekwencje finansowe. Zapłacą za naprawę zniszczonego mienia oraz za leczenie i rehabilitację poszkodowanych osób, a niekiedy nawet za ich dalsze utrzymanie – podkreśla prezes zarządu PBUK.