Kierowcy sprawdzają historię swojego OC

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 20.02.2017, w kategorii:

W 2016 roku właściciele aut dwukrotnie częściej sprawdzali historię swojej szkodowości. Do weryfikacji danych, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę przy kalkulacji składki skłaniają kierowców rosnące ceny polis. Jak podaje UFG najbardziej ciekawi tego, co wiedzą o nich ubezpieczyciele są młodzi mężczyźni, mieszkający w zachodniej części kraju.

Sprawdzenie swojej historii ubezpieczenia i szkód jest możliwe dzięki narzędziu udostępnionemu na portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak podaje UFG, w sumie w ubiegłym roku właściciele aut zadali 48 tysięcy zapytań o swoją historię ubezpieczenia. To ponad dwukrotnie więcej, niż miało to miejsce rok wcześniej (22 tysiące zapytań). Kto był szczególnie ciekawy tego co wiedzą o nim ubezpieczyciele?

Podaj swoje dane, a powiem Ci jak jeździsz

Najliczniejszą grupą korzystającą z bazy UFG są mężczyźni. Prawie 50% z nich to trzydziestolatkowie. Z kolei największy wzrost zainteresowania tym narzędziem został odnotowany w grupie dwudziestolatków, czyli kierowców dopiero zaczynających swoją przygodę z motoryzacją. Co ciekawe, są to głównie osoby zamieszkujące województwa (m.in. zachodniopomorskie i dolnośląskie), w których ceny ubezpieczeń komunikacyjnych wzrosły najbardziej.

Dla ubezpieczycieli to norma

Weryfikowanie przez ubezpieczycieli historii szkodowości potencjalnych klientów jest już normą. Wciąż aktualizowana baza pozwala dokładnie zbadać historię ubezpieczenia i szkodowości kierowcy, dzięki czemu towarzystwo może dopasować odpowiednią składkę. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy stan faktyczny nie zgadza się w tym, widniejącym w bazie. Takie rozbieżności wynikają głównie z zaniedbania obowiązku zgłaszania ubezpieczycielom istotnych informacji. Wiele tego typu sytuacji dotyczy kierowców, którzy są współwłaścicielami samochodu. Nierzadko kupując polisę ubezpieczeniową klienci zapominają podać danych współwłaściciela pojazdu, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym. W efekcie historia ubezpieczeniowa tej osoby jest niewidoczna w bazie. W momencie, kiedy zechce samodzielnie ubezpieczyć samochód okaże się, że nie posiada jakichkolwiek zniżek. 

Warto sprawdzać

Warto zachęcać klientów do sprawdzania czy wszystkie dane są na bieżąco aktualizowane w bazie UFG. To pozwoli wykluczyć ewentualne błędy, które mogłyby przysporzyć problemów właścicielom pojazdu.

Historia szkodowości i ubezpieczenia jest do pobrania zupełnie bezpłatne, wystarczy jedynie zarejestrować się na portalu UFG www.ufg.pl i założyć konto. Po weryfikacji tożsamości przez Fundusz można aktywować konto i pobrać online historię swojego OC.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Kasa UFG rośnie dzięki składkom i karom

Kasa UFG rośnie dzięki składkom i karom

Ubezpieczenie dopasowane do potrzeb klienta

Ubezpieczenie dopasowane do potrzeb klienta

Wyższe stawki dla „Anglików”

Wyższe stawki dla „Anglików”