KNF i PIU podsumowują ubezpieczenia komunikacyjne

Jak prezentuje się sytuacja w obszarze polis komunikacyjnych OC i AC?

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 21.09.2015, w kategorii:

Komisja Nadzoru Finansowego zebrała dane z rynku ubezpieczeniowego po pierwszym półroczu 2015 roku, a Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała podsumowanie całego minionego roku. Jak w tych okresach prezentowała się sytuacja w obszarze polis komunikacyjnych OC i AC?

 

Mówiąc wprost: ubezpieczyciele wciąż nie mogą sobie poradzić z problemem spadków w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Dotyczy to zarówno 2014 roku, jak i pierwszej połowy obecnego. Ale po kolei…

 

Taki był 2014 rok

Mając na uwadze, że rośnie wartość wypłacanych klientom świadczeń i odszkodowań, ubezpieczyciele z punktu widzenia polis OC i AC nie mogą zaliczyć 2014 roku do udanych. Widać to chociażby na przykładzie składek, które udało im się w tym okresie zebrać. Tak w przypadku obowiązkowego OC, jak i dobrowolnego AC dynamika składki rok do roku była ujemna o odpowiednio -4,6% oraz -1,2%. Przez cały ubiegły rok ubezpieczyciele sprzedali polisy OC za 8,07 mld zł (2013: 8,46 mld zł), natomiast autocasco za 5,29 mld zł (2013: 5,32 mld zł).

 

Pełne, dostępne do pobrania podsumowanie znajduje się tutaj.

 

Dwa pierwsze kwartały 2015 roku

Co PIU zaprezentowało w swoim całoroczny raporcie, to potwierdza KNF najnowszymi danymi. W przypadku OC w pierwszej połowie 2015 roku wypłaconych liczba wypłat z OC sięgnęła 707,5 tys., a to o 80 tys. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku. Nie tylko liczba, ale też wartość świadczeń oraz odszkodowań wzrosła – do 3,3 mld zł z 2,87 mld zł. Podobnie wygląda to w przypadku AC. Składka przypisana brutto jest z kolei niższa niż przed rokiem w przypadku OC (o ok. 60 mln zł). Z autocasco udało się co prawda zebrać nieco więcej składki, lecz w związku z większymi kosztami likwidacji szkód, nie pozwala to uznać pierwszych dwóch kwartałów 2015 roku za udane.

 

Szczegółowe zestawienia KNF można pobrać stąd.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Jak obejść droższe ubezpieczenie?

Jak obejść droższe ubezpieczenie?

InterRisk stawia na ewolucję

InterRisk stawia na ewolucję

Mateusz Borek reklamuje Superpolisę

Mateusz Borek reklamuje Superpolisę