KNF i PIU podsumowują ubezpieczenia komunikacyjne

Jak prezentuje się sytuacja w obszarze polis komunikacyjnych OC i AC?

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 21.09.2015, w kategorii:

Komisja Nadzoru Finansowego zebrała dane z rynku ubezpieczeniowego po pierwszym półroczu 2015 roku, a Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała podsumowanie całego minionego roku. Jak w tych okresach prezentowała się sytuacja w obszarze polis komunikacyjnych OC i AC?

 

Mówiąc wprost: ubezpieczyciele wciąż nie mogą sobie poradzić z problemem spadków w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Dotyczy to zarówno 2014 roku, jak i pierwszej połowy obecnego. Ale po kolei…

 

Taki był 2014 rok

Mając na uwadze, że rośnie wartość wypłacanych klientom świadczeń i odszkodowań, ubezpieczyciele z punktu widzenia polis OC i AC nie mogą zaliczyć 2014 roku do udanych. Widać to chociażby na przykładzie składek, które udało im się w tym okresie zebrać. Tak w przypadku obowiązkowego OC, jak i dobrowolnego AC dynamika składki rok do roku była ujemna o odpowiednio -4,6% oraz -1,2%. Przez cały ubiegły rok ubezpieczyciele sprzedali polisy OC za 8,07 mld zł (2013: 8,46 mld zł), natomiast autocasco za 5,29 mld zł (2013: 5,32 mld zł).

 

Pełne, dostępne do pobrania podsumowanie znajduje się tutaj.

 

Dwa pierwsze kwartały 2015 roku

Co PIU zaprezentowało w swoim całoroczny raporcie, to potwierdza KNF najnowszymi danymi. W przypadku OC w pierwszej połowie 2015 roku wypłaconych liczba wypłat z OC sięgnęła 707,5 tys., a to o 80 tys. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku. Nie tylko liczba, ale też wartość świadczeń oraz odszkodowań wzrosła – do 3,3 mld zł z 2,87 mld zł. Podobnie wygląda to w przypadku AC. Składka przypisana brutto jest z kolei niższa niż przed rokiem w przypadku OC (o ok. 60 mln zł). Z autocasco udało się co prawda zebrać nieco więcej składki, lecz w związku z większymi kosztami likwidacji szkód, nie pozwala to uznać pierwszych dwóch kwartałów 2015 roku za udane.

 

Szczegółowe zestawienia KNF można pobrać stąd.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Ubezpieczenia. Ceny polis znowu wzrosną?

Ubezpieczenia. Ceny polis znowu wzrosną?

Likwidacja szkód komunikacyjnych – kilka praktycznych porad

Likwidacja szkód komunikacyjnych – kilka praktycznych porad

UNIQA wprowadza zmiany w AC

UNIQA wprowadza zmiany w AC