Kto stracił, a kto zarobił na OC?

Choć na oficjalne wyniki za IV kwartał i podsumowanie całego ubiegłego roku trzeba jeszcze zaczekać, to już teraz na podstawie

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 13.03.2015, w kategorii:

Choć na oficjalne wyniki za IV kwartał i podsumowanie całego ubiegłego roku trzeba jeszcze zaczekać, to już teraz na podstawie analizy opublikowanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) sprawozdania można oszacować zyski i straty, jakie zanotowały towarzystwa ubezpieczeniowe.

 

12499744_m

fot. Zyski i straty

 

Wszystkie towarzystwa zobowiązane są do wpłacenia na rzecz UFG 1,3 % zebranej z rynku składki za ubezpieczenie OC. Na podstawie wpłaconych do Funduszu kwot „Rzeczpospolita” szacuje, że tylko 9 z 25 zakładów udało się w ostatnim kwartale wypracować zyski większe niż w roku poprzednim. Z pierwszej trójki największych ubezpieczycieli wzrost wpływów odnotowała tylko Ergo Hestia i to o zaledwie 2,5%. W porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku największym wzrostem może pochwalić się Gothaer (38,5%), znacząco zwiększyły się także udziały Proamy (23,5%).

Przyczyn strat odnotowanych przez zdecydowaną większość towarzystw należy doszukiwać się w obniżaniu cen za obowiązkową polisę komunikacyjną lub wręcz przeciwnie w nie uleganiu presji i podwyższeniu cen. Taką strategię prezentowała np. Uniqa.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Jakie mogą być konsekwencje za brak OC?

Jakie mogą być konsekwencje za brak OC?

Kierowcy bez OC spowodowali mniej wypadków niż przed rokiem

Kierowcy bez OC spowodowali mniej wypadków niż przed rokiem

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń trafił do Komisji Finansów Publicznych

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń trafił do Komisji Finansów Publicznych