Kto stracił, a kto zarobił na OC?

Choć na oficjalne wyniki za IV kwartał i podsumowanie całego ubiegłego roku trzeba jeszcze zaczekać, to już teraz na podstawie

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 13.03.2015, w kategorii:

Choć na oficjalne wyniki za IV kwartał i podsumowanie całego ubiegłego roku trzeba jeszcze zaczekać, to już teraz na podstawie analizy opublikowanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) sprawozdania można oszacować zyski i straty, jakie zanotowały towarzystwa ubezpieczeniowe.

 

12499744_m

fot. Zyski i straty

 

Wszystkie towarzystwa zobowiązane są do wpłacenia na rzecz UFG 1,3 % zebranej z rynku składki za ubezpieczenie OC. Na podstawie wpłaconych do Funduszu kwot „Rzeczpospolita” szacuje, że tylko 9 z 25 zakładów udało się w ostatnim kwartale wypracować zyski większe niż w roku poprzednim. Z pierwszej trójki największych ubezpieczycieli wzrost wpływów odnotowała tylko Ergo Hestia i to o zaledwie 2,5%. W porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku największym wzrostem może pochwalić się Gothaer (38,5%), znacząco zwiększyły się także udziały Proamy (23,5%).

Przyczyn strat odnotowanych przez zdecydowaną większość towarzystw należy doszukiwać się w obniżaniu cen za obowiązkową polisę komunikacyjną lub wręcz przeciwnie w nie uleganiu presji i podwyższeniu cen. Taką strategię prezentowała np. Uniqa.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Mówi się w branży…

Mówi się w branży…

PZU Wojażer zyskuje wersję górską

PZU Wojażer zyskuje wersję górską

„Jedziemy za zagraniczny urlop” – Nowości

„Jedziemy za zagraniczny urlop” – Nowości