Aktualności21 października 2016

Wyższe kary za brak OC

W przyszłym roku wzrosną kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Właściciele samochodów osobowych od stycznia 2017 r. zapłacą sankcje sięgające nawet 4 tys. zł.

Wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ponieważ minimalne płaca z początkiem przyszłego roku wzrośnie, wyższe będą również kary za brak OC.

Od stycznia maksymalne sankcje dla nieubezpieczonych aut osobowych będą wyższe o 300 zł i wyniosą 4 000 zł. Właściciele ciężarówek zapłacą nawet 6 000 zł kary (to 450 zł więcej w porównaniu z 2016 r.). Posiadacze tzw. pozostałych pojazdów, czyli motocykli i skuterów, muszą się liczyć z karą w wysokości 670 zł (50 zł więcej niż obecnie).

Wysokość kary za brak OC zależy nie tylko od rodzaju pojazdu, ale także od czasu, w którym pozostawał on bez ważnej polisy. Jeśli szybko zorientujemy się, że polisa jest nieważna i kupimy nową, to zapłacimy niższą karę. Do 3 dnia włącznie naliczane jest 20% pełnej stawki, od 4 do 14 dni połowa kary, natomiast za nieubezpieczone auto powyżej 14 dni trzeba zapłacić najwyższą grzywnę.  

Przypominamy, że kara grozi nie tylko kierowcom, którzy zostaną przyłapani na braku ubezpieczenia podczas policyjnej kontroli. Zdecydowanie skuteczniejszy w działaniu jest tzw. wirtualny policjant. To informatyczny system UFG, który m.in. wykrywa przerwy w ubezpieczeniu oraz porównuje daty wystawienia polis OC z datą pierwszej rejestracji pojazdu. Jego skuteczność jest tak wysoka, że uniknięcie kary jest praktycznie niemożliwe.

Z obowiązkowego ubezpieczenia nie warto rezygnować jeszcze z jednego powodu – w sytuacji spowodowania wypadku przez nieposiadającego ważnego OC kierowcę, będzie on musiał samodzielnie pokryć koszty szkód.

Znacznie taniej jest kupić OC, sprawdzając wcześniej w naszej porównywarce, który ubezpieczyciel posiada najkorzystniejszą ofertę.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 8 grudnia 2015

Świąteczna promocja PZU

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy