Blog Ubezpieczeniowy22 lipca 2017

Kupujemy więcej nowych i młodszych aut

Pojazdy poruszające się po polskich drogach są coraz młodsze – rośnie sprzedaż nowych aut, a średni wiek importowanych samochodów wynosi 11 lat i 5 miesięcy, chociaż jeszcze w grudniu 2016 r. wynosił ponad 12 lat. Nadal jednak daleko nam do europejskiej średniej.

Na polskich drogach jest coraz więcej nowych aut. Dealerzy salonowych samochodów odnotowują nieprzerwany wzrost sprzedaży od ponad dwóch lat. Tylko od stycznia do kwietnia bieżącego roku zarejestrowano 165 tysięcy nowych aut, co oznacza wzrost o 18,8% w stosunku do czterech pierwszych miesięcy 2016 roku. Natomiast przez dwanaście miesięcy ubiegłego roku Polacy zarejestrowali 475 935 nowych samochodów osobowych i dostawczych. To wynik wyższy o 16,6% niż w 2015 r.¹

Choć coraz częściej decydujemy się na auta prosto z salonu, to nadal jesteśmy w tej kwestii daleko w tyle za innymi państwami Europy. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców nowy samochód posiada zaledwie 12 Polaków, podczas gdy średnia europejska zbliża się do 30 egzemplarzy.

Używane, ale nadal sprawne

O tym, że park samochodów się odmładza, decyduje także import młodszych aut. Coraz częściej Polacy decydują się na sprowadzenie używanych samochodów nie starszych niż kilka lat. Średni wiek importowanego w tym roku auta wynosi 11 lat i 5 miesięcy, a w rekordowym grudniu 2016 roku było to ponad 12 lat. Co więcej, statystyki pokazują, że przez pierwsze pięć miesięcy 2016 r., na każdy zarejestrowany nowy samochód przypadały ponad 2 auta używane. W analogicznym okresie bieżącego roku jest to już tylko 1,6 samochodu używanego na każdy zarejestrowany nowy.

Skąd taka zmiana? Przyczyny dopatrywać się można w zmieniających się oczekiwaniach względem aut. Wraz z możliwością eksportowania samochodów z zagranicznych rynków motoryzacyjnych, trafiły do nas pojazdy, których stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Polacy dostrzegli jednak, że starszy samochód choć tańszy, to będzie bardziej zawodny i droższy w eksploatacji. Obecnie mamy bardziej sprecyzowane oczekiwania, chcemy być właścicielami młodszych i dobrze utrzymanych pojazdów.

Ubezpieczenie dla nowego auta

Wraz z wiekiem pojazdu rosną koszty związane z jego utrzymaniem, w tym także ubezpieczeniem. Nowe auta są bezpieczniejsze i mniej narażone na awarie. W związku z tym OC jest dla nich odpowiednio tańsze. Ponadto niektóre towarzystwa są skłonne udzielić dodatkowej zniżki dla samochodu prosto z salonu.

Posiadając stosunkowo młode i wartościowe auto, poza obowiązkowym ubezpieczeniem warto pomyśleć o autocasco. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie odszkodowanie po kradzieży pojazdu lub za jego uszkodzenie, nawet gdy doszło do niego z naszej winy. Szczególną uwagę należy zwrócić na zakres oferowanych świadczeń i sumę ubezpieczenia. Istotne jest także, czy odszkodowanie zostanie pomniejszone o udział własny w szkodzie.

¹ Dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 15 lutego 2019

Polisa na miłość

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 13 października 2014

Modlin zazielenił się z Superpolisą

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 26 kwietnia 2016

Brak OC coraz bardziej kosztowny

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 13 sierpnia 2016

Polisa dla Olimpijczyka

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę