Kupujemy więcej nowych i młodszych aut

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 22.07.2017, w kategorii:

Pojazdy poruszające się po polskich drogach są coraz młodsze – rośnie sprzedaż nowych aut, a średni wiek importowanych samochodów wynosi 11 lat i 5 miesięcy, chociaż jeszcze w grudniu 2016 r. wynosił ponad 12 lat. Nadal jednak daleko nam do europejskiej średniej.

Na polskich drogach jest coraz więcej nowych aut. Dealerzy salonowych samochodów odnotowują nieprzerwany wzrost sprzedaży od ponad dwóch lat. Tylko od stycznia do kwietnia bieżącego roku zarejestrowano 165 tysięcy nowych aut, co oznacza wzrost o 18,8% w stosunku do czterech pierwszych miesięcy 2016 roku. Natomiast przez dwanaście miesięcy ubiegłego roku Polacy zarejestrowali 475 935 nowych samochodów osobowych i dostawczych. To wynik wyższy o 16,6% niż w 2015 r.¹

Choć coraz częściej decydujemy się na auta prosto z salonu, to nadal jesteśmy w tej kwestii daleko w tyle za innymi państwami Europy. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców nowy samochód posiada zaledwie 12 Polaków, podczas gdy średnia europejska zbliża się do 30 egzemplarzy.

Używane, ale nadal sprawne

O tym, że park samochodów się odmładza, decyduje także import młodszych aut. Coraz częściej Polacy decydują się na sprowadzenie używanych samochodów nie starszych niż kilka lat. Średni wiek importowanego w tym roku auta wynosi 11 lat i 5 miesięcy, a w rekordowym grudniu 2016 roku było to ponad 12 lat. Co więcej, statystyki pokazują, że przez pierwsze pięć miesięcy 2016 r., na każdy zarejestrowany nowy samochód przypadały ponad 2 auta używane. W analogicznym okresie bieżącego roku jest to już tylko 1,6 samochodu używanego na każdy zarejestrowany nowy.

Skąd taka zmiana? Przyczyny dopatrywać się można w zmieniających się oczekiwaniach względem aut. Wraz z możliwością eksportowania samochodów z zagranicznych rynków motoryzacyjnych, trafiły do nas pojazdy, których stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Polacy dostrzegli jednak, że starszy samochód choć tańszy, to będzie bardziej zawodny i droższy w eksploatacji. Obecnie mamy bardziej sprecyzowane oczekiwania, chcemy być właścicielami młodszych i dobrze utrzymanych pojazdów.

Ubezpieczenie dla nowego auta

Wraz z wiekiem pojazdu rosną koszty związane z jego utrzymaniem, w tym także ubezpieczeniem. Nowe auta są bezpieczniejsze i mniej narażone na awarie. W związku z tym OC jest dla nich odpowiednio tańsze. Ponadto niektóre towarzystwa są skłonne udzielić dodatkowej zniżki dla samochodu prosto z salonu.

Posiadając stosunkowo młode i wartościowe auto, poza obowiązkowym ubezpieczeniem warto pomyśleć o autocasco. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie odszkodowanie po kradzieży pojazdu lub za jego uszkodzenie, nawet gdy doszło do niego z naszej winy. Szczególną uwagę należy zwrócić na zakres oferowanych świadczeń i sumę ubezpieczenia. Istotne jest także, czy odszkodowanie zostanie pomniejszone o udział własny w szkodzie.

¹ Dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Order Finansowy dla Generali

Order Finansowy dla Generali

Maj 2019

Maj 2019

Terroryzm, a ubezpieczenia

Terroryzm, a ubezpieczenia