Likwidacja szkód do poprawki

W niektórych obszarach likwidacji szkód komunikacyjnych stosowane były praktyki znacznie odbiegające od norm prawnych. To zarzut sformułowany przez Rzecznika Ubezpieczonych

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 25.05.2015, w kategorii:

W niektórych obszarach likwidacji szkód komunikacyjnych stosowane były praktyki znacznie odbiegające od norm prawnych. To zarzut sformułowany przez Rzecznika Ubezpieczonych w drugiej części raportu zatytułowanego „Orzecznictwo Sądu Najwyższego a praktyka likwidacji szkód komunikacyjnych”. Jednak już od kilku miesięcy obserwować można ważne zmiany w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych. Zawdzięczamy to bezpośredniej likwidacji szkód.

Z opracowania skarg wpływających do Rzecznika Ubezpieczonych wynika, że powodem niezadowolenia kierowców była problematyczna kwestia kwalifikacji szkody jako całkowitej, nieadekwatna wysokości stawek za prace naprawcze, nieuwzględnianie wniosków o zwrot kosztów ekspertyzy niezależnych rzeczoznawców, opieszałości w likwidacji szkód i niewywiązywania się przez ubezpieczycieli z obowiązków informacyjnych.

Z napływających do Rzecznika skarg i zapytań jednoznacznie widać, iż praktyki ubezpieczycieli we wspomnianych obszarach pozostawiają wiele do życzenia. Instytucja przyznaje jednak, że część towarzystw ubezpieczeniowych poważnie potraktowała problemy wskazywane w skargach podejmując stosowne działania naprawcze.

28154297_m

fot. Likwidacja Szkód

Ponadto kierowcy od marca tego roku mają okazję skorzystać z systemu bezpośredniej likwidacji szkód (BLS). Zgodnie z decyzją firm należących do Polskiej Izby Ubezpieczeń (m.in. PZU, Ergo Hestia, UNIQA, Aviva) likwidacja uszkodzeń w ramach OC samochodu w firmie sprzedającej nam ubezpieczenie komunikacyjne jest rynkowym standardem. System ten gwarantuje, że ubezpieczyciele zaczną baczniej zwracać uwagę na jakość oferowanych usług.

 

DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Polisy są uważane przez Polaków za towar luksusowy

Polisy są uważane przez Polaków za towar luksusowy

Majówka własnym autem za granicą

Majówka własnym autem za granicą

Rynek ubezpieczeń: Rzecznik Finansowy interweniuje w sprawie Gefiona

Rynek ubezpieczeń: Rzecznik Finansowy interweniuje w sprawie Gefiona