Za mandat zapłacimy kartą

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 16.05.2017, w kategorii:

Wczoraj Rada Ministrów zajęła się projektem nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który zakłada możliwość płacenia za mandat kartą płatniczą. Policjanci mają akceptować płatności bezgotówkowe jeszcze w tym roku.

Projektem nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który zakłada możliwość płacenia za mandat kartą płatniczą, zajęła się wczoraj Rada Ministrów. Mariusz Błaszczak, Szef Ministerstwa spraw Wewnętrznych i Administracji zaznaczył, że prawdopodobnie nowelizacja zostanie uchwalona jeszcze przed wakacjami. Natomiast komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował, że policja zrobi wszystko, aby system został wdrożony w całym kraju do końca roku. Początkowo funkcjonariusze mają zostać wyposażeni w około 2 tys. terminali płatniczych.

Przypomnijmy, że obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Osoby mieszkające na stale w Polsce mogą otrzymać mandat kredytowany lub zaoczny. W praktyce oznacza to dokonanie wpłaty na wskazany rachunek bankowy, co często wiąże się to z koniecznością opłaty na poczcie. Natomiast mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi policji, dotyczy jedynie cudzoziemców.

Jak zaznacza MSWiA, zaproponowane zmiany szczególne znaczenie będą miały właśnie dla funkcjonariuszy policji. Obecnie nakładając mandat na sprawców przebywających jedynie czasowo w Polsce, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu. Płatność bezgotówkowa w większości przypadków może rozwiązać problem. 

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

PZU: Wyprawka dla dzieci, które urodziły się 11 listopada

PZU: Wyprawka dla dzieci, które urodziły się 11 listopada

Na wakacje samochodem. Czy wiesz jak za granicą zadziała Twoje ubezpieczenie?

Na wakacje samochodem. Czy wiesz jak za granicą zadziała Twoje ubezpieczenie?