Aktualności16 maja 2017

Za mandat zapłacimy kartą

Wczoraj Rada Ministrów zajęła się projektem nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który zakłada możliwość płacenia za mandat kartą płatniczą. Policjanci mają akceptować płatności bezgotówkowe jeszcze w tym roku.

Projektem nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który zakłada możliwość płacenia za mandat kartą płatniczą, zajęła się wczoraj Rada Ministrów. Mariusz Błaszczak, Szef Ministerstwa spraw Wewnętrznych i Administracji zaznaczył, że prawdopodobnie nowelizacja zostanie uchwalona jeszcze przed wakacjami. Natomiast komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował, że policja zrobi wszystko, aby system został wdrożony w całym kraju do końca roku. Początkowo funkcjonariusze mają zostać wyposażeni w około 2 tys. terminali płatniczych.

Przypomnijmy, że obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Osoby mieszkające na stale w Polsce mogą otrzymać mandat kredytowany lub zaoczny. W praktyce oznacza to dokonanie wpłaty na wskazany rachunek bankowy, co często wiąże się to z koniecznością opłaty na poczcie. Natomiast mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi policji, dotyczy jedynie cudzoziemców.

Jak zaznacza MSWiA, zaproponowane zmiany szczególne znaczenie będą miały właśnie dla funkcjonariuszy policji. Obecnie nakładając mandat na sprawców przebywających jedynie czasowo w Polsce, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu. Płatność bezgotówkowa w większości przypadków może rozwiązać problem. 

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 30 września 2019

Kiedy warto kupić Minicasco?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy