Najdroższe wakacje w życiu

Brak ubezpieczenia w sytuacji choroby lub wypadku może zrujnować budżet rodzinny

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 19.02.2016, w kategorii:

Najlepszy urlop to taki, podczas którego wszystko idzie zgodnie z planem, a z wakacji wracamy wypoczęci i zadowoleni. Jednak należy pamiętać, że trudne sytuacje, choroby i wypadki zdarzają się wszędzie, niezależnie od kontynentu czy kraju, a nawet mniej lub bardziej ryzykownej formy spędzania urlopu. Jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją?

Coraz więcej Polaków stać na wakacje na „drugim końcu świata”, ale przy kosztach leczenia w kwocie z pięcioma, a nawet sześcioma zerami wszyscy jesteśmy bezradni. Brak ubezpieczenia w takiej sytuacji może zrujnować budżet rodzinny, a o wakacjach mogą nam przypominać nie zdjęcia i pamiątki, lecz zaciągnięty na pokrycie kosztów leczenia kredyt.

800 tysięcy zł za leczenie

W takiej sytuacji znalazła się rodzina Stanisława Nowickiego, którego sprawę opisała telewizja TVN24. Mężczyzna na wakacjach w Meksyku doznał udaru mózgu. Lokalny szpital udzielił pacjentowi bardzo profesjonalnej pomocy. Choremu wykonano wszystkie potrzebne badania łącznie z tomografią komputerową. Po tygodniowej hospitalizacji meksykański szpital za pobyt pana Stanisława wystawił rachunek opiewający na kwotę 105 tysięcy dolarów.

shutterstock_90556339To jeszcze nie koniec wydatków. Pana Stanisława trzeba przewieźć do Polski, a ponieważ pacjent leży pod respiratorem do transportu trzeba wynająć specjalny samolot medyczny. Koszt powrotu chorego do kraju to co najmniej 82 tys. euro. W relacji TVN24 podał, że łączny rachunek za koszty leczenia i transport medyczny to 800 tys. zł, lecz dopóki turysta nie wróci do kraju to wydatki nadal będą rosły. Natomiast Fakt donosi, że obecnie może to już być blisko 2 miliony zł.

Standardowe ubezpieczenie z biura podróży nie wystarczy

W takiej sytuacji dobrze jest móc liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Problem w tym, że turysta udając się w podróż wykupił jedynie standardowe ubezpieczenie w biurze turystycznym, które nie wystarczy na pokrycie wspomnianych kosztów. Dalego rodzina pana Stanisława za jego leczenie będzie musiała zapłacić z własnej kieszeni.

Biuro podróży TUI, z którym poszkodowany wybrał się na wyjazd szacuje, że 60% jego klientów nie wykupuje dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej. W przypadku wyjazdów last minute odsetek rośnie do 80%. W rozmowie z TVN24 Ireneusz Gołąbek z TUI tłumaczy, że klienci na każdym etapie podróży zachęcani są do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. W opisanym przypadku taka polisa kosztowała zaledwie 90 zł, na jej zakup się jednak nie zdecydowano.

Jak zapewnić sobie pełną ochronę?

Planując urlop zdecydowanie należy pamiętać o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Najważniejszą kwestią jest właściwe dobranie wysokości sum ubezpieczenia. Należy to zrobić w taki sposób, aby w przypadku konieczności skorzystania z polisy móc liczyć na rekompensatę wszystkich kosztów związanych z udzieleniem pełnej opieki. Warto pamiętać, że wielu państwach świadczenia medyczne są zdecydowanie droższe niż w Polsce, więc w tej kwestii nie należy oszczędzać. Dodatkowo wykupując polisę warto upewnić się czy obejmuje ona koszty transportu medycznego. Ostateczny kształt potrzebnej polisy warto skonsultować z doradcą ubezpieczeniowym. Zrobić to możecie odwiedzając jedną z naszych placówek.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Dlaczego należy zawsze opłacać OC pojazdu?

Dlaczego należy zawsze opłacać OC pojazdu?

Ubezpieczyciele zalani zgłoszeniami szkód

Ubezpieczyciele zalani zgłoszeniami szkód

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu rodzica

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu rodzica