Aktualności10 sierpnia 2017

Kup polisę na wakacyjny urlop

Sezon urlopowy w pełni, w związku z czym Rzecznik Finansowy przypomina, że klienci biur podróży powinni rozważyć zakup indywidualnego ubezpieczenia turystycznego. Z reguły bowiem polisy oferowane przez pośredników w ramach wycieczki zapewniają tylko podstawowe ubezpieczenie kosztów leczenia. Tak wąski zakres ochrony podczas zagranicznych wakacji może okazać się niedostateczny.

W przypadku zagranicznych wycieczek ustawa o usługach turystycznych nakłada na biura podróży i innych organizatorów obowiązek ubezpieczenia turystów w zakresie kosztów leczenia za granicą, jak i następstw nieszczęśliwych wypadków. Krystyna Krawczyk, ekspert w biurze Rzecznika Finansowego, przypomina jednak, że przepisy prawa nie określają zakresu umowy i sum ubezpieczenia. Co więcej, ustawa nie przewiduje wymogu dopasowania oferty ubezpieczenia do potrzeb klienta. W praktyce oznacza to, że biura podróży wedle uznania wybierają zakres ubezpieczenia. W zdecydowanej większości przypadków takie polisy gwarantują jedynie iluzoryczną ochronę. Z obserwacji Krawczyk wynika, że bardzo często nie obejmują np. skutków zaostrzenia się chorób przewlekłych, uprawniania różnego rodzaju sportów czy wykonywania pracy.

Przedstawicielka biura RzF przypomina również, że operator turystyczny ma obowiązek poinformowania o zakresie takiej umowy. Dlatego warto jeszcze przed wyjazdem dopytać o szczegóły gwarantowanego ubezpieczenia turystycznego i w razie konieczności zdecydować się na zakup indywidualnej polisy na wyjazd.

Wybierając ochronę należy zwrócić uwagę na odpowiednie sumy ubezpieczenia NNW i kosztów leczenia oraz dodatkowe możliwości (m.in. czy obejmuje aktywności i sporty, które zamierzamy uprawiać czy pomoc przy nasilających się chorobach przewlekłych). Koniecznie należy zdecydować się na produkt, który gwarantuje pokrycie środków transportu medycznego. 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Samodzielne ogranizowanie wyjazdu
Aktualności 9 marca 2015

Ubezpieczenie motocykli

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy