Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń trafił do Sejmu

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 24.08.2017, w kategorii:

Rządowy projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń wpłynął do Rady Ministrów i został już skierowany do Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu. Przewiduje on rozwiązania zwiększające ochronę klientów podpisujących umowę ubezpieczenia poprzez m.in. wzmocnienie przepisów dotyczących informacji przekazywanych przez pośredników i towarzystwa ubezpieczeniowe. Prace nad aktem mogą się rozpocząć już w przyszłym miesiącu.

Zgodnie z niedawno udostępnioną informacją na portalu Rządowego Centrum Legislacji, w dniu 21 sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt polskiej wersji IDD (Insurance Distribution Directive). Dzień później akt został skierowany do Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu. Ustawa ma wejść w życie już za pół roku, dlatego prace nad proponowanymi regulacjami mogą się zacząć już w przyszłym miesiącu.

Przypomnijmy, że projekt ustawy dotyczy ustanowienia nowych regulacji wynikających z konieczności wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (z dnia 20 stycznia 2016 r.). Nowe regulacje zastąpią dotychczas obowiązującą ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Zgodnie z założeniami nowa ustawa o dystrybucji ubezpieczeń ma zwiększyć i ujednolicić ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia. Celem jest także zwiększenie transparentności sprzedaży ubezpieczeń, czyli zapewnienie dostępu do odpowiednich informacji o produkcie oraz jego dystrybutorze.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„Praktyczne informacje” – Głos Szczeciński

„Praktyczne informacje” – Głos Szczeciński

sierpień 2016

sierpień 2016

Czy wcześniejszy zakup OC ma sens ?

Czy wcześniejszy zakup OC ma sens ?