Wnioski Rzecznika Ubezpieczonych do Sądu

W najnowszym Monitorze Ubezpieczeniowym Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych, analizuje wnioski skierowanych przez instytucję do Sądu Najwyższego.

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 07.10.2015, w kategorii:

W najnowszym Monitorze Ubezpieczeniowym Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych, analizuje wnioski skierowanych przez instytucję do Sądu Najwyższego. Miały one na celu rozstrzygnięcie zagadnień prawnych w przypadkach rozbieżności w orzecznictwie. W dwudziestoletniej historii istnienia instytucji do Sądu Najwyższego skierowano 16 takich wniosków. Dotyczyły one głównie problematycznych kwestii w odszkodowaniach gospodarczych.

Jednym z zadań realizowanych przez Biuro Rzecznika Ubezpieczonych jest kierowanie do Sądu Najwyższego wniosków o rozstrzygniecie rozbieżności prawnych występujących w orzecznictwie sądów powszechnych. Możliwość taka wynika z przepisów art. 60 § 1 i 2 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym.

Radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych zwraca uwagę, że z perspektywy dwudziestu lat działalności instytucji kierowane do sądu wnioski są jedną z najważniejszych płaszczyzn jej działalności. To istotne narzędzie pozwoliło ujednolicić praktyk ubezpieczycieli. Co więcej, werdykty Sądu Najwyższego wpłynęły pozytywnie na sytuację konsumentów korzystających z różnego typu ubezpieczeń. Dlatego też zdaniem eksperta można uznać, że „rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego z wniosków Rzecznika w wyjątkowo istotny sposób wpłynęły na cały rynek ubezpieczeniowy, pośrednio usuwając szereg nieprawidłowości występujących w dotychczasowej praktyce obrotu”.

Rzecznik Ubezpieczonych większość wniosków kierował w sprawach problemów występujących w likwidacji szkód w zakresie ubezpieczeń obowiązkowych. Dzięki nim ubezpieczeni mogą dziś liczyć na wyższe standardy w likwidacji szkód i bardziej przejrzyste przepisy dotyczące odszkodowań. Jak twierdzi Aleksander Daszewski, rozstrzygnięcia sądu w sprawie wniosków Rzecznika „stały się również kamieniem węgielnym budującego się nowego ładu w postępowaniach likwidacyjnych prowadzonych przez ubezpieczycieli. Widać także, że stały się one asumptem do wytycznych opracowywanych przez organ nadzoru”.

Przypomnijmy, że wkrótce pożegnamy w Polsce instytucję Rzecznika Ubezpieczonych. Na jej miejscu pojawi się nowa, rozszerzona funkcja Rzecznika Finansowego. Więcej informacji o nowej instytucji znajdziecie w jednym z wcześniejszych wpisów w dziale aktualności.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Skargi do Rzecznika Finansowego

Skargi do Rzecznika Finansowego

Czy zawsze wzywać policję do stłuczki drogowej?

Czy zawsze wzywać policję do stłuczki drogowej?

Superpolisa na Targach Franczyza 2014 w Warszawie

Superpolisa na Targach Franczyza 2014 w Warszawie