Nowa era w PZU

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 31.01.2018, w kategorii:

9 stycznia 2018 r. zarząd PZU SA ogłosił aktualizację strategii spółki do roku 2020. Zmienia się model działania całej Grupy PZU, która docelowo chce zostać jedną z najbardziej innowacyjnych instytucji w branży finansowej w Europie.

Nowy model działania spółki łączy wszystkie aktywności (ubezpieczenia na życie, majątkowe, zdrowotne, inwestycje, emerytury, ochronę zdrowia, bankowość, usługi assistance) i integruje je wokół klienta, pomagając mu dbać o przyszłość. Firma obiera model usługowy, odróżniający ją od klasycznego modelu relacji klientów z ubezpieczycielem, w którym do jedynego kontaktu dochodzi dopiero po zaistnieniu szkody. W nowej strategii dużo miejsca poświęcono inicjatywom wzbogacającym wiedzę o kliencie i wspierającym ubezpieczyciela w jeszcze szybszym dotarciu do niego.

Nowe PZU stawia na sztuczną inteligencję i lepsze wykorzystanie baz danych. Ubezpieczyciel stworzy klub lojalnościowy oraz rozbuduje integrujący usługi w jednym miejscu portal moje.pzu.pl, pozwalając klientom m.in. kontrolować posiadaną ochronę ubezpieczeniową, kupić nowe polisy, zlikwidować szkodę, zarządzać opieką zdrowotną, w tym terminami wizyt lekarskich, a także inwestować oraz korzystać z usług bankowych.

Innowacje

Już wkrótce, jako pierwszy ubezpieczyciel w Europie, PZU przedstawi swoim klientom PZU GO – innowacyjne rozwiązanie telematyczne poprawiające bezpieczeństwo kierowców. Aplikacja mobilna połączona z niewielkim urządzeniem typu beacon w razie kolizji lub wypadku automatycznie wezwie pomoc. Zestaw czujników pozwoli na wykrycie sytuacji awaryjnej i wysłanie sygnału do centrum alarmowego PZU, które skontaktuje się z kierowcą w celu zapewnienia niezbędnego wsparcia. W przypadku braku możliwości kontaktu na miejsce wypadku wysłane zostaną służby ratunkowe. W ramach programów partnerskich PZU GO zapewni kierowcom z polisą PZU pakiet benefitów, a w przyszłości również tańsze polisy komunikacyjne dla najlepszych z nich.

PZU zapowiedziało także wdrożenie innych nowości, wpisujących się w nową strategię, m.in. nowoczesną, ograniczoną do zaledwie kilku pytań taryfikację w ubezpieczeniach mieszkaniowych, uruchomienie symptom checker – usługi diagnostyki medycznej opartej o sztuczną inteligencję czy wideokonsultacje lekarskie.

Partnerstwo

Ubezpieczyciel ogłosił również nawiązanie współpracy pomiędzy z PLL LOT oraz Allegro.pl. Współpraca strategiczna z PLL LOT zapewni przewoźnikowi pełne spektrum ubezpieczeń i usług dostosowanych do potrzeb i oczekiwań klientów w podróży: ubezpieczenia podróżne wzbogacone o elementy związane z usługami medycznymi, assistance i concierge w kanałach dystrybucji biletów lotniczych PLL LOT.

Partnerstwo strategiczne z Allegro będzie opierało się na kilku elementach. Najważniejszy z nich to sprzedaż i dystrybucja innowacyjnych produktów ubezpieczeniowych dostosowanych do specyfiki potrzeb kupujących oraz sprzedawców w serwisie allegro.pl. Kolejnymi obszarami współpracy będą sprawy związane z obsługą i likwidacją szkód.

 Cele biznesowe

Już teraz cała grupa PZU, wraz z Aliorem i Pekao, to 22 mln klientów i interakcje z 80% wszystkich polskich gospodarstw domowych. W stosunku do 2017 roku spółka ma ambicję podwyższenia wskaźniku rentowności Grupy o ponad 7 p.p. – do przeszło 22% w roku 2020. Liczy również na pozyskanie miliarda złotych składki ubezpieczeniowej ze współpracy z bankami, miliona nowych klientów dla banków oraz zwiększenie przychodów w segmencie „zdrowie” do miliarda złotych. Również do 2020 roku PZU zamierza osiągnąć 50% udziału w rynku direct. Zaplanowana konsolidacja rynku zarządzania aktywami i pomnażanie oszczędności klientów ma zwiększyć ponad dwukrotnie wartość portfela, jakim dysponuje Grupa PZU.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy mogą być kosztowne

Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy mogą być kosztowne

Prywatne polisy rozwiązaniem problemów służby zdrowia

Prywatne polisy rozwiązaniem problemów służby zdrowia

Nowy oddział Superpolisy w Warszawie!

Nowy oddział Superpolisy w Warszawie!