Aktualności8 sierpnia 2015

OC dla młodego kierowcy tańsze ze współwłaścicielem

Młodzi kierowcy z oczywistych, finansowych powodów bardzo często szukają możliwości oszczędzenia na obowiązkowym OC. Podstawowym ich pomysłem na obniżenie składki jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela. Co warto o tym wiedzieć w kontekście potencjalnych pytań klientów? Poniżej prezentujemy krótki, zilustrowany infografiką raport na ten temat.

 

Świeżo upieczeni kierowcy statystycznie powodujący najwięcej szkód przez co z zasady płacą więcej za obowiązkową polisę komunikacyjną. Z oczywistych względów kosztująca kilka tysięcy złotych polisa OC bardzo często dla młodego kierowcy jest po prostu zbyt droga. W takiej sytuacji warto doradzić klientowi obejście tej przeszkody dopisując do dowodu rejestracyjnego np. rodzica. Umożliwia to skorzystanie z zniżek doświadczonego kierowcy i w ten sposób młody posiadacz auta zapłaci za OC o wiele mniej. Przy okazji zacznie również budować własną historię jazdy.

 

Ile da się w tej sposób zaoszczędzić?

W przykładowej kalkulacji obliczyliśmy, że 21-latek z Warszawy jeżdżący 6-letnią skodą octavią za swoje pierwsze OC musiałby zapłacić aż 2136 zł. Przyjmując, że pierwszym właścicielem tego auta zostanie jego ojciec – 45-latek, który od 10 lat opłaca OC i nie powodował w tym czasie szkód – a młody kierowca z przykładu zostanie współwłaścicielem, okaże się, że wspólnymi siłami uda im się kupić OC nawet za 537 zł. To czterokrotnie mniej niż w przypadku pierwszego ubezpieczenia kupowanego przez 21-latka na własną rękę. W najgorszym razie kupowana wspólnie polisa kosztowałaby ich 1850 zł, a więc i tak o kilkaset złotych mniej niż najtańsze OC dla 21-latka.

 

Pamiętaj, aby uprzedzić o wszystkich konsekwencjach

Choć z prostej kalkulacji wynika, że skorzystanie z możliwości wpisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego przekłada się na sporą oszczędność, to jednak należy zachęcić klienta do podjęcia decyzji w oparciu o całościowy rachunek zysków i strat. Te ostatnie dotyczą przede wszystkim doświadczonego kierowcy. Każda szkoda spowodowana tym samochodem, niezależnie od tego, kto prowadził w momencie zdarzenia, zostanie zapisana również na jego koncie i na pewno negatywnie wpłynie na posiadane zniżki.

 infografika_OC ze wspolwlascicielem

Kolejną sprawą, o której warto wspomnieć zanim zachęcisz młodego kierowcę do zakupu OC z współwłaścicielem, jest fakt, że nie każde towarzystwo skłonne jest uznać zniżki posiadane przez drugiego z kierowców. O tym, że nie każda firma się na to zgodzi trzeba na wstępie uprzedzić młodego klienta. Warto to również wykorzystać prosprzedażowo, ponieważ jest to koronny argument za porównywaniem cen…

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę