OC dla młodego kierowcy tańsze ze współwłaścicielem

Początkujący kierowcy statystycznie powodują najwięcej szkód przez co z zasady płacą więcej za obowiązkową polisę komunikacyjną.

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 08.08.2015, w kategorii:

Młodzi kierowcy z oczywistych, finansowych powodów bardzo często szukają możliwości oszczędzenia na obowiązkowym OC. Podstawowym ich pomysłem na obniżenie składki jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela. Co warto o tym wiedzieć w kontekście potencjalnych pytań klientów? Poniżej prezentujemy krótki, zilustrowany infografiką raport na ten temat.

 

Świeżo upieczeni kierowcy statystycznie powodujący najwięcej szkód przez co z zasady płacą więcej za obowiązkową polisę komunikacyjną. Z oczywistych względów kosztująca kilka tysięcy złotych polisa OC bardzo często dla młodego kierowcy jest po prostu zbyt droga. W takiej sytuacji warto doradzić klientowi obejście tej przeszkody dopisując do dowodu rejestracyjnego np. rodzica. Umożliwia to skorzystanie z zniżek doświadczonego kierowcy i w ten sposób młody posiadacz auta zapłaci za OC o wiele mniej. Przy okazji zacznie również budować własną historię jazdy.

 

Ile da się w tej sposób zaoszczędzić?

W przykładowej kalkulacji obliczyliśmy, że 21-latek z Warszawy jeżdżący 6-letnią skodą octavią za swoje pierwsze OC musiałby zapłacić aż 2136 zł. Przyjmując, że pierwszym właścicielem tego auta zostanie jego ojciec – 45-latek, który od 10 lat opłaca OC i nie powodował w tym czasie szkód – a młody kierowca z przykładu zostanie współwłaścicielem, okaże się, że wspólnymi siłami uda im się kupić OC nawet za 537 zł. To czterokrotnie mniej niż w przypadku pierwszego ubezpieczenia kupowanego przez 21-latka na własną rękę. W najgorszym razie kupowana wspólnie polisa kosztowałaby ich 1850 zł, a więc i tak o kilkaset złotych mniej niż najtańsze OC dla 21-latka.

 

Pamiętaj, aby uprzedzić o wszystkich konsekwencjach

Choć z prostej kalkulacji wynika, że skorzystanie z możliwości wpisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego przekłada się na sporą oszczędność, to jednak należy zachęcić klienta do podjęcia decyzji w oparciu o całościowy rachunek zysków i strat. Te ostatnie dotyczą przede wszystkim doświadczonego kierowcy. Każda szkoda spowodowana tym samochodem, niezależnie od tego, kto prowadził w momencie zdarzenia, zostanie zapisana również na jego koncie i na pewno negatywnie wpłynie na posiadane zniżki.

 infografika_OC ze wspolwlascicielem

Kolejną sprawą, o której warto wspomnieć zanim zachęcisz młodego kierowcę do zakupu OC z współwłaścicielem, jest fakt, że nie każde towarzystwo skłonne jest uznać zniżki posiadane przez drugiego z kierowców. O tym, że nie każda firma się na to zgodzi trzeba na wstępie uprzedzić młodego klienta. Warto to również wykorzystać prosprzedażowo, ponieważ jest to koronny argument za porównywaniem cen…

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Podsumowanie półrocznych osiągnięć rynku ubezpieczeń

Podsumowanie półrocznych osiągnięć rynku ubezpieczeń

Pierwsze rozstrzygnięcia na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych

Pierwsze rozstrzygnięcia na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych

Program Zdrowie – abonament medyczny od PZU

Program Zdrowie – abonament medyczny od PZU