Aktualności27 sierpnia 2015

PIU jednak obowiązkowa

Trwają obrady nad rządowym projektem ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Projekt ustawy przedłożony przez Ministerstwo Finansów wpłyną do Sejmu już w lipcu. Aktualnie zajmuje się nim podkomisja wyłoniona z Komisji Finansów publicznych, która spotykała się na dwudniowych obradach dotyczących ostatecznego rozstrzygnięcia proponowanych zmian. Jak donosi „Gazeta Wyborcza” – po burzliwej dyskusji posłowie postanowili, że towarzystwa ubezpieczeniowe będą musiały należeć do Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

O budzącym wiele emocji projekcie ustawy i planach zniesienia obligatoryjnej przynależności ubezpieczycieli do PIU pisaliśmy w aktualnościach już na początku maja. Jednak dopiero 26.08.2015r. doszło do obrad sejmowej podkomisji zajmującej się rozstrzygnięciem niejasności wokół rządowego projektu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. We wstępnej wersji projektu przynależność towarzystw do Polskiej Izby Ubezpieczeń miała być dobrowolna. Z takim pomysłem nie zgadzał się prezes PIU Jan Grzegorz Prądzyński, przekonując, że izba jest instytucją wykonującym wiele istotny prac. Zniesienie obowiązku członkostwa zakładów ubezpieczeń i reasekuracji w samorządzie ubezpieczeniowym mogłoby znacząco osłabić rolę reprezentacji ubezpieczycieli oraz ograniczyć skalę podejmowanych działań. Za podtrzymaniem obowiązkowego uczestnictwa opowiedziało się również wielu specjalistów z branży ubezpieczeniowej. Posłowie przyznali słuszność tym argumentom.

Już na tym etapie prac wiadomo, że po burzliwych dyskusjach, wyznaczona do zajęcia się sprawą, specjalna podkomisja sejmowa, ostatecznie przyjęła zapis o obowiązkowej przynależności towarzystw do Polskiej Izby Ubezpieczeń. Swoje stanowisko będzie rekomendować całej komisji finansów.

Przypomnijmy, Polska Izba Ubezpieczeń jest organizacją samorządu branżowego reprezentującą wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce. PIU działa od 1990 roku i w chwili obecnej zrzesza ponad 60 firm.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę