PIU jednak obowiązkowa

Zniesienie obowiązku członkostwa mogłoby słabić rolę reprezentacji ubezpieczycieli oraz ograniczyć skalę podejmowanych działań.

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 27.08.2015, w kategorii:

Trwają obrady nad rządowym projektem ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Projekt ustawy przedłożony przez Ministerstwo Finansów wpłyną do Sejmu już w lipcu. Aktualnie zajmuje się nim podkomisja wyłoniona z Komisji Finansów publicznych, która spotykała się na dwudniowych obradach dotyczących ostatecznego rozstrzygnięcia proponowanych zmian. Jak donosi „Gazeta Wyborcza” – po burzliwej dyskusji posłowie postanowili, że towarzystwa ubezpieczeniowe będą musiały należeć do Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

O budzącym wiele emocji projekcie ustawy i planach zniesienia obligatoryjnej przynależności ubezpieczycieli do PIU pisaliśmy w aktualnościach już na początku maja. Jednak dopiero 26.08.2015r. doszło do obrad sejmowej podkomisji zajmującej się rozstrzygnięciem niejasności wokół rządowego projektu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. We wstępnej wersji projektu przynależność towarzystw do Polskiej Izby Ubezpieczeń miała być dobrowolna. Z takim pomysłem nie zgadzał się prezes PIU Jan Grzegorz Prądzyński, przekonując, że izba jest instytucją wykonującym wiele istotny prac. Zniesienie obowiązku członkostwa zakładów ubezpieczeń i reasekuracji w samorządzie ubezpieczeniowym mogłoby znacząco osłabić rolę reprezentacji ubezpieczycieli oraz ograniczyć skalę podejmowanych działań. Za podtrzymaniem obowiązkowego uczestnictwa opowiedziało się również wielu specjalistów z branży ubezpieczeniowej. Posłowie przyznali słuszność tym argumentom.

Już na tym etapie prac wiadomo, że po burzliwych dyskusjach, wyznaczona do zajęcia się sprawą, specjalna podkomisja sejmowa, ostatecznie przyjęła zapis o obowiązkowej przynależności towarzystw do Polskiej Izby Ubezpieczeń. Swoje stanowisko będzie rekomendować całej komisji finansów.

Przypomnijmy, Polska Izba Ubezpieczeń jest organizacją samorządu branżowego reprezentującą wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce. PIU działa od 1990 roku i w chwili obecnej zrzesza ponad 60 firm.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Mogą spodobać Ci się również

Nowa ustawa ubezpieczeniowa czeka na podpis prezydenta

Nowa ustawa ubezpieczeniowa czeka na podpis prezydenta

Polacy powodują coraz więcej wypadków za granicą

Polacy powodują coraz więcej wypadków za granicą

Ile może kosztować zestaw złożony z OC i AC?

Ile może kosztować zestaw złożony z OC i AC?