Aktualności3 marca 2017

Pojazd uprzywilejowany nie zawsze bez winy

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o wypadkach drogowych. Temat ten swoją popularnością „wyprzedził” nawet podwyżki ubezpieczeń OC. Powodem są niedawne zdarzenia z udziałem pojazdów uprzywilejowanych, a także karambole na krajowych autostradach. Skoro o tych sprawach zrobiło się głośno, warto spojrzeć na nie z ubezpieczeniowego punktu widzenia.

W ustawie prawo o ruchu drogowym wyróżnionych zostało ok. 20 kategorii pojazdów, które mogą posiadać miano uprzywilejowanych – to jest m.in. karetka, wóz strażacki, policyjny radiowóz czy samochód Biura Ochrony Rządu. W niektórych sytuacjach ich kierowcy mają prawo nie przestrzegać wybranych przepisów ruchu drogowego. Zawsze jednak mają obowiązek wykonywania manewrów z zachowaniem szczególnej ostrożności. Poruszający się na specjalnych zasadach pojazd powinien mieć włączoną sygnalizację świetlną oraz dźwiękową. Znaki te informują bowiem pozostałych uczestników ruchu, o konieczności ustąpienia mu drogi. Ułatwienia dla pojazdu uprzywilejowanego nie oznaczają jednak, że gdy dochodzi do wypadku z jego udziałem, winny jest zawsze „zwykły” kierowca. Każdy tego typu przypadek musi zostać indywidualnie zweryfikowany przez odpowiednie służby, a także przez rzeczoznawców ubezpieczeniowych (w związku z procesem likwidacji szkód).

Z kolei przypadku karamboli stwierdzenie kto i w jakim stopniu zawinił potrafi być o wiele trudniejsze i zajmuje więcej czasu. Wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia oczywiście również zajmują się odpowiednie służby, ale trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel jest zobowiązany do rozpoczęcia „dochodzenia” we własnym zakresie (poprzez m.in. pozyskaniu informacji od policji, zebraniu relacji świadków, wykonaniu oględzin pojazdów.) Jeśli na podstawie skompletowanych informacji uda się określić odpowiedzialność czy też stopień przyczynienia się do wypadku uczestniczących w nim osób, ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie. Zdarzają się niestety również sytuacje, w których nie da się ustalić okoliczności zdarzenia, a wtedy uzyskanie zadośćuczynienia komplikuje się. Wówczas towarzystwo ubezpieczeń może wstrzymać się z wypłatą, oczekując na wyjaśnienie sprawy przez policję czy sąd. Poszkodowani w karambolu powinni pamiętać, że zawsze mogą zlikwidować szkodę ze swojej polisy AC.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 29 listopada 2019

Suchą stopą przez IDD

Czytaj dalej
Aktualności 20 grudnia 2018

Jesienny bukiet

Czytaj dalej
Aktualności 29 stycznia 2019

Styczeń 2019

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę