Prosta droga do wyższych odszkodowań?

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 26.03.2018, w kategorii:

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) podsumował wstępnie 2017 rok pod kątem wypłat odszkodowań za wypadki komunikacyjne. Do polskich towarzystw ubezpieczeniowych wpłynęło blisko 1,7 mln zgłoszeń szkód z obu rodzajów ubezpieczeń.

Z danych wynika, że ubezpieczyciele wypłacili za wypadki drogowe w Polsce łącznie blisko 10,2 miliarda złotych odszkodowań. To o ponad 6% więcej niż w roku poprzednim. Z tej kwoty blisko 6 mld złotych przypadło na odszkodowania wypłacone z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a 4,2 mld na wypłaty z ubezpieczenia Autocasco. Kwoty odszkodowań z ubezpieczeń komunikacyjnych wciąż rosną – czy ta tendencja może się utrzymać?

Kiedy najczęściej dochodzi do wypadków?

Naprawdę ciekawie zaczyna się robić, kiedy zaczniemy analizować statystyki ubezpieczycieli. Wynika z nich na przykład, że najwięcej wypadków skutkujących zgłoszeniem szkody z polisy OC  miało miejsce w październiku (9,3%) oraz w maju (8,7%). Wypadki najczęściej wydarzały się w piątek (aż 18%), a najrzadziej – w niedzielę (7,7 procent).

Z kolei w przypadku AC najbardziej szkodowymi miesiącami były również maj (9,2%) oraz czerwiec (9%). Najczęściej dochodziło do wypadków w poniedziałki (17,4%), najrzadziej zaś – podobnie jak w przypadku OC – w niedziele (9,1%).

 

Trend zwyżkowy

Dane zgromadzone w bazie OI UFG pokazują, że w ubiegłym roku przybyło ponad 840 tysięcy pojazdów z polisami OC. Z tego wynika, że w końcu 2017 r. po polskich drogach mogło poruszać się 23,8 miliona pojazdów z ubezpieczeniem OC – o 4 procent więcej niż w 2016 roku.

Rosnącej liczbie pojazdów na polskich drogach towarzyszy coraz lepsza ściągalność kar finansowych za brak OC, co jest zasługą m.in. właśnie UFG. Można założyć, że w bieżącym roku liczba posiadaczy OC prawie na pewno wzrośnie. A wraz z nią prawdopodobnie padnie kolejny rekord odszkodowań wypłaconych za wypadki komunikacyjne.

Słowo o danych

Powyższe wyniki oparte są o dane zaraportowane przez ubezpieczycieli do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych OI UFG według stanu na dzień 21 lutego 2017 r. Dane nie uwzględniają kwot nierozerwalnie związanych z wypłatą odszkodowań, tj. kosztów likwidacji szkód oraz rezerw na niewypłacone odszkodowania i świadczenia.

 

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Kongres PIU i odznaki „Za zasługi dla ubezpieczeń”

Kongres PIU i odznaki „Za zasługi dla ubezpieczeń”

styczeń 2015

styczeń 2015

Polisa OC – Gazeta Wyborcza

Polisa OC – Gazeta Wyborcza