Prosta droga do wyższych odszkodowań?

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 26.03.2018, w kategorii:

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) podsumował wstępnie 2017 rok pod kątem wypłat odszkodowań za wypadki komunikacyjne. Do polskich towarzystw ubezpieczeniowych wpłynęło blisko 1,7 mln zgłoszeń szkód z obu rodzajów ubezpieczeń.

Z danych wynika, że ubezpieczyciele wypłacili za wypadki drogowe w Polsce łącznie blisko 10,2 miliarda złotych odszkodowań. To o ponad 6% więcej niż w roku poprzednim. Z tej kwoty blisko 6 mld złotych przypadło na odszkodowania wypłacone z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a 4,2 mld na wypłaty z ubezpieczenia Autocasco. Kwoty odszkodowań z ubezpieczeń komunikacyjnych wciąż rosną – czy ta tendencja może się utrzymać?

Kiedy najczęściej dochodzi do wypadków?

Naprawdę ciekawie zaczyna się robić, kiedy zaczniemy analizować statystyki ubezpieczycieli. Wynika z nich na przykład, że najwięcej wypadków skutkujących zgłoszeniem szkody z polisy OC  miało miejsce w październiku (9,3%) oraz w maju (8,7%). Wypadki najczęściej wydarzały się w piątek (aż 18%), a najrzadziej – w niedzielę (7,7 procent).

Z kolei w przypadku AC najbardziej szkodowymi miesiącami były również maj (9,2%) oraz czerwiec (9%). Najczęściej dochodziło do wypadków w poniedziałki (17,4%), najrzadziej zaś – podobnie jak w przypadku OC – w niedziele (9,1%).

 

Trend zwyżkowy

Dane zgromadzone w bazie OI UFG pokazują, że w ubiegłym roku przybyło ponad 840 tysięcy pojazdów z polisami OC. Z tego wynika, że w końcu 2017 r. po polskich drogach mogło poruszać się 23,8 miliona pojazdów z ubezpieczeniem OC – o 4 procent więcej niż w 2016 roku.

Rosnącej liczbie pojazdów na polskich drogach towarzyszy coraz lepsza ściągalność kar finansowych za brak OC, co jest zasługą m.in. właśnie UFG. Można założyć, że w bieżącym roku liczba posiadaczy OC prawie na pewno wzrośnie. A wraz z nią prawdopodobnie padnie kolejny rekord odszkodowań wypłaconych za wypadki komunikacyjne.

Słowo o danych

Powyższe wyniki oparte są o dane zaraportowane przez ubezpieczycieli do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych OI UFG według stanu na dzień 21 lutego 2017 r. Dane nie uwzględniają kwot nierozerwalnie związanych z wypłatą odszkodowań, tj. kosztów likwidacji szkód oraz rezerw na niewypłacone odszkodowania i świadczenia.

 

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Wykrywalność oszustw ubezpieczeniowych rośnie

Wykrywalność oszustw ubezpieczeniowych rośnie

Polacy bez OC straszą na europejskich drogach

Polacy bez OC straszą na europejskich drogach

MÓWI SIĘ W BRANŻY

MÓWI SIĘ W BRANŻY