Blog Ubezpieczeniowy26 marca 2018

Prosta droga do wyższych odszkodowań?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) podsumował wstępnie 2017 rok pod kątem wypłat odszkodowań za wypadki komunikacyjne. Do polskich towarzystw ubezpieczeniowych wpłynęło blisko 1,7 mln zgłoszeń szkód z obu rodzajów ubezpieczeń.

Z danych wynika, że ubezpieczyciele wypłacili za wypadki drogowe w Polsce łącznie blisko 10,2 miliarda złotych odszkodowań. To o ponad 6% więcej niż w roku poprzednim. Z tej kwoty blisko 6 mld złotych przypadło na odszkodowania wypłacone z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a 4,2 mld na wypłaty z ubezpieczenia Autocasco. Kwoty odszkodowań z ubezpieczeń komunikacyjnych wciąż rosną – czy ta tendencja może się utrzymać?

Kiedy najczęściej dochodzi do wypadków?

Naprawdę ciekawie zaczyna się robić, kiedy zaczniemy analizować statystyki ubezpieczycieli. Wynika z nich na przykład, że najwięcej wypadków skutkujących zgłoszeniem szkody z polisy OC  miało miejsce w październiku (9,3%) oraz w maju (8,7%). Wypadki najczęściej wydarzały się w piątek (aż 18%), a najrzadziej – w niedzielę (7,7 procent).

Z kolei w przypadku AC najbardziej szkodowymi miesiącami były również maj (9,2%) oraz czerwiec (9%). Najczęściej dochodziło do wypadków w poniedziałki (17,4%), najrzadziej zaś – podobnie jak w przypadku OC – w niedziele (9,1%).

 

Trend zwyżkowy

Dane zgromadzone w bazie OI UFG pokazują, że w ubiegłym roku przybyło ponad 840 tysięcy pojazdów z polisami OC. Z tego wynika, że w końcu 2017 r. po polskich drogach mogło poruszać się 23,8 miliona pojazdów z ubezpieczeniem OC – o 4 procent więcej niż w 2016 roku.

Rosnącej liczbie pojazdów na polskich drogach towarzyszy coraz lepsza ściągalność kar finansowych za brak OC, co jest zasługą m.in. właśnie UFG. Można założyć, że w bieżącym roku liczba posiadaczy OC prawie na pewno wzrośnie. A wraz z nią prawdopodobnie padnie kolejny rekord odszkodowań wypłaconych za wypadki komunikacyjne.

Słowo o danych

Powyższe wyniki oparte są o dane zaraportowane przez ubezpieczycieli do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych OI UFG według stanu na dzień 21 lutego 2017 r. Dane nie uwzględniają kwot nierozerwalnie związanych z wypłatą odszkodowań, tj. kosztów likwidacji szkód oraz rezerw na niewypłacone odszkodowania i świadczenia.

 

WT

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 29 kwietnia 2016

Nowa technologia w ubezpieczeniach?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 1 stycznia 2015

Ubezpieczenie w podróży zagranicznej

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy