Strefa Agenta30 maja 2019

Prawo. Nadzór i PIU za fakultatywnymi karami nadzorczymi

Skuteczne i szybkie mechanizmy nadzoru nad zagranicznymi ubezpieczycielami działającymi w Polsce jako oddziały bądź na zasadzie unijnej swobody świadczenia usług – taki jest cel nowelizacji ustaw z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK (UUO) oraz ustawy z 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (UDUiR).  Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) oraz Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) popiera te zmiany, ale proponują wniesienie do nich istotnych korekt.

Wspólnym postulatem obu instytucji jest zniesienie przymusu karania zakładów ubezpieczeń za nieterminową likwidację szkód. Obecny stan prawny powoduje, że KNF zmuszona jest prowadzić postępowania administracyjne zmierzające do nałożenia kary nawet w przypadkach sprzed kilku lat, gdzie stwierdzono nieliczne naruszenia albo o niewielkim ciężarze gatunkowym. Obecnie w praktyce komisja musi wybierać pomiędzy nałożeniem kary pieniężnej na ubezpieczyciela a sankcją dla członka jego zarządu.

Obserwowalne są przypadki pojedynczego naruszania przez zakłady ubezpieczeń przepisu art. 14 ust. 1-3 uuo, a prowadzenie w takich sytuacjach postępowania administracyjnego, zmierzającego do nałożenia kary pieniężnej, byłoby działaniem nieracjonalnym – kara pieniężna z uwagi na rozmiar naruszenia musiałaby być niska. To z kolei powodowałoby, że osiągnięcie celu nadzorczego w postaci przymuszenia karanego ubezpieczyciela do wprowadzenia działań naprawczych byłoby mocno utrudnione albo po prostu niemożliwe.

Według PIU za zmianą w postulowanym zakresie treści art. 14 ust. 3a Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przemawiają również zasady wymiaru kary: zasada proporcjonalności, celowości i adekwatności. Tylko ich odpowiednie zastosowanie zabezpieczy zarówno funkcje prewencyjne, jak i represyjne zastosowanej kary. Dodatkowo KNF podaje zatem pod rozwagę przyjęcie takiego rozwiązania prawnego, które określając maksymalny wymiar kary, będzie odwoływało się do konkretnej kwoty. Oprócz PIU i KNF swoje stanowiska do projektu przesłały także Rzecznik Finansowy oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ten pierwszy nie zgłosił żadnych uwag, zaś MSZ zgłosiło jedną korektę o charakterze formalnym.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 21 marca 2016

Konferencje i nagrody

Czytaj dalej
Strefa Agenta 27 marca 2019

Wielki Konkurs Superpolisa !

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy