OC dla kierowców coraz wyższe

Czym spowodowane są podwyżki?

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 28.08.2016, w kategorii:

Na przestrzeni ostatnich miesięcy uczestnicy rynku ubezpieczeniowego podnosili składki za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. W efekcie kierowcy, którzy w tym roku jeszcze nie kupili OC, będą musieli zapłacić nieraz nawet kilkadziesiąt procent więcej niż w styczniu. Czym spowodowane są podwyżki?

Po pierwszym półroczu składki za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne nie przestały wzrastać. Przyczyn podwyżek należy doszukiwać się w dynamicznym wzroście wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń. Nie bez znaczenia są także wytyczne KNF-u dotyczące sposobu kalkulacji cen i praktyki likwidacji szkód – nadzór wymusił na ubezpieczycielach wyliczanie wysokości odszkodowania na podstawie cen nowych części, nie mogą też brać pod uwagę ich zużycia, a na czas naprawy kierowcy należy się auto zastępcze. Na wzrost cen wpływ miał też wprowadzony niedawno podatek bankowy obciążający instytucje finansowe, w tym także zakłady ubezpieczeń. Ponad to wyższe ceny OC wynikają ze złej kondycji firm ubezpieczeniowych, które od dłuższego czasu mierzą się z problemem nierentowności polis w tym segmencie. Dostosowanie się do nowej sytuacji na rynku generuje dodatkowe koszty dla ubezpieczycieli, w konsekwencji czego ceny w pierwszych miesiącach roku nie przestały drożeć.

Kierowcy, którzy spodziewają się za OC zapłacić podobną składkę, jak w zeszłym roku, mogą być rozczarowani, gdyż przyjdzie im głębiej sięgnąć do portfela. Wzrost cen za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne obrazują kalkulacje przeprowadzone dla tych samych profili kierowców i samochodów pod koniec 2014 roku, po pierwszym, drugim i trzecim kwartale 2015 roku oraz w styczniu, na koniec pierwszego kwartału i po półroczu bieżącego roku. Wyrywkowo sprawdzając ceny dla przykładowych posiadaczy aut można dostrzec, że aktualne stawki za OC są wyższe nawet o kilkadziesiąt procent od tych, jakie ubezpieczyciele byli skłonni zaoferować jeszcze w styczniu.

 

Najniższe ceny OC w 2014, 2015 i 2016 r.

Tabe;la I

 

Najniższe ceny OC w 2014, 2015 i 2016 r.

Tabela II

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Superpolisa zaprasza agentów do współpracy

Superpolisa zaprasza agentów do współpracy

Nowa ustawa skonsoliduje rynek agencyjny

Nowa ustawa skonsoliduje rynek agencyjny

Ubezpieczyciele ułatwiają zgłaszanie szkód po kolejnych wichurach

Ubezpieczyciele ułatwiają zgłaszanie szkód po kolejnych wichurach