Przynależność do PIU jednak obowiązkowa

Poprawka przywracająca obowiązkową przynależność do PIU została poparta jednogłośnie.

Piotr Czublun Piotr Czublun
Opublikowano: 02.09.2015, w kategorii:

 Jak donoszą media, sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej uznała, że przynależność zakładów ubezpieczeń do Polskiej Izby Ubezpieczeń powinna być obowiązkowa. Tym samym  treść art. 420 rządowego projektu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która jeszcze we wrześniu ma zostać przyjęta przez Sejm, została zmieniona.

Rząd już na etapach pracy nad projektem sygnalizował, że obowiązkowa przynależność do PIU to ograniczenie swobody przedsiębiorczości. Oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń często bowiem należą do samorządu w swoich państwach i już płacą składki. Zaś zmuszanie jedynie polskich zakładów ubezpieczeń do przynależności do PIU byłoby nierównym traktowaniem podmiotów na polskim rynku.

Jednak posłowie mieli inne zdanie w tym temacie i postulowali, by przynależność do samorządu była obowiązkowa. Według nich bowiem potrzebne jest wypracowanie jednolitych standardów prowadzenia tego rodzaju działalności, a to może zapewnić jedynie samorząd. Dlatego też poprawka przywracająca obowiązkową przynależność do PIU została poparta jednogłośnie.

Pozostaje mieć nadzieję, że zachowanie obowiązkowego członkostwa w Izbie mimo wszystko pozwoli na dalsze podnoszenie jakości działań podejmowanych przez PIU w imieniu i na rzecz rynku. Miejmy też nadzieję, że zachowanie obowiązkowego członkostwa w Izbie nie będzie jedynym sukcesem przedstawicieli samorządu w toku prac nad nową ustawą, bo póki co nie widać, aby inne zmiany postulowane przez rynek spotykały się ze zrozumieniem ze strony członków podkomisji.  

Ustawa, na ostateczny kształt której czeka rynek, ma zostać poddana pod głosowanie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

 

 

Piotr Czublun
radca prawny/partner

CZUBLUN TRĘBICKI Kancelaria Radców Prawnych Sp. p.

zestawienie logo_srodek2

 

 

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Jak to będzie z ubezpieczeniami zdrowotnymi?

Jak to będzie z ubezpieczeniami zdrowotnymi?

WypadekbezOC.eu – pomoc dla poszkodowanych w wypadkach bez OC za granicą

WypadekbezOC.eu – pomoc dla poszkodowanych w wypadkach bez OC za granicą

Ubezpieczenie bagażu w podróży. Ochrona sprzętu elektronicznego

Ubezpieczenie bagażu w podróży. Ochrona sprzętu elektronicznego