Terminy zgłaszania szkody i przedawnianie roszczeń

Zwlekanie z zgłoszeniem szkody może być przyczyną obniżenia kwoty odszkodowania!

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 27.01.2016, w kategorii:

Zgłaszanie szkody ubezpieczycielowi nie powinno być odwlekane w czasie, wiązać się to może bowiem z obniżeniem kwoty odszkodowania, a w ekstremalnych przypadkach nawet z odmową jego wypłaty.

 

Jak przypomina Rzeczpospolita, towarzystwa ubezpieczeniowe wyznaczają długość okresu, w którym poszkodowany może starać się o wypłatę odszkodowania, a jego przekroczenie może nieść za sobą przykre konsekwencje. Zwlekanie z zgłoszeniem szkody może być przyczyną obniżenia kwoty odszkodowania, a w ekstremalnych przypadkach może skutkować odmową wypłaty świadczenia. Za uzasadnienie takiej decyzji ubezpieczyciele podają fakt, że po upływie określonego czasu, ciężko jest udowodnić rozmiar szkody, a późna reakcja doprowadzić może również do jej powiększenia.

 

Nasz ekspert, Bartłomiej Behnke, w komentarzu dla Rzeczpospolitej przypomniał, że odwlekanie likwidacji szkody może doprowadzić do poważnego defektu pojazdu, ale także zagrażać bezpieczeństwu w czasie jazdy.

 

Warto pamiętać, że procesy likwidacji szkód oraz okresy ubiegania się o odszkodowanie w ubezpieczeniach komunikacyjnych różnią się w zależności od rodzaju polisy. shutterstock_274206875W przypadku polisy OC poszkodowany na zgłoszenie szkody ma 3 lata od daty zdarzenia. Okres ten, w zależności od okoliczności powstania szkody, może się wydłużyć. Dla przykładu, jeśli szkoda jest wynikiem przestępstwa, ubiegać się o odszkodowanie można nawet do 20 lat. W przypadku autocasco o regułach i terminach zgłaszania szkód decydują poszczególne towarzystwa. Oznacza to, że każda firma ma nieco inne zasady. Aby ułatwić rozeznanie w tym temacie, likwidacja szkód komunikacyjnych szczegółowo została opisana w naszym poradniku.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

OC dla samochodu nie przynosi zysków

OC dla samochodu nie przynosi zysków

Jaka jest najlepsza polisa na narty?

Jaka jest najlepsza polisa na narty?

Listopad 2018

Listopad 2018