Terminy zgłaszania szkody i przedawnianie roszczeń

Zwlekanie z zgłoszeniem szkody może być przyczyną obniżenia kwoty odszkodowania!

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 27.01.2016, w kategorii:

Zgłaszanie szkody ubezpieczycielowi nie powinno być odwlekane w czasie, wiązać się to może bowiem z obniżeniem kwoty odszkodowania, a w ekstremalnych przypadkach nawet z odmową jego wypłaty.

 

Jak przypomina Rzeczpospolita, towarzystwa ubezpieczeniowe wyznaczają długość okresu, w którym poszkodowany może starać się o wypłatę odszkodowania, a jego przekroczenie może nieść za sobą przykre konsekwencje. Zwlekanie z zgłoszeniem szkody może być przyczyną obniżenia kwoty odszkodowania, a w ekstremalnych przypadkach może skutkować odmową wypłaty świadczenia. Za uzasadnienie takiej decyzji ubezpieczyciele podają fakt, że po upływie określonego czasu, ciężko jest udowodnić rozmiar szkody, a późna reakcja doprowadzić może również do jej powiększenia.

 

Nasz ekspert, Bartłomiej Behnke, w komentarzu dla Rzeczpospolitej przypomniał, że odwlekanie likwidacji szkody może doprowadzić do poważnego defektu pojazdu, ale także zagrażać bezpieczeństwu w czasie jazdy.

 

Warto pamiętać, że procesy likwidacji szkód oraz okresy ubiegania się o odszkodowanie w ubezpieczeniach komunikacyjnych różnią się w zależności od rodzaju polisy. shutterstock_274206875W przypadku polisy OC poszkodowany na zgłoszenie szkody ma 3 lata od daty zdarzenia. Okres ten, w zależności od okoliczności powstania szkody, może się wydłużyć. Dla przykładu, jeśli szkoda jest wynikiem przestępstwa, ubiegać się o odszkodowanie można nawet do 20 lat. W przypadku autocasco o regułach i terminach zgłaszania szkód decydują poszczególne towarzystwa. Oznacza to, że każda firma ma nieco inne zasady. Aby ułatwić rozeznanie w tym temacie, likwidacja szkód komunikacyjnych szczegółowo została opisana w naszym poradniku.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka

Nowe warunki i nowe ryzyka PZU

Nowe warunki i nowe ryzyka PZU

Skup się na drodze, nie pokemonach

Skup się na drodze, nie pokemonach