Ubezpieczenie nowotworowe zabezpieczeniem na wypadek raka
15 października obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. To święto ustanowione, aby przypomnieć kobietom o konieczności stosowania profilaktyki oraz podkreślić rolę wczesnego wykrywania choroby. Korzystając z okazji, Polska Izba Ubezpieczeń przypomniała o nieocenionej pomocy dostępnej w ramach ubezpieczenia nowotworowego.
Od kilku lat w ofercie ubezpieczycieli dostępne są tzw. onkopolisy, czyli szczególna forma ochrony na wypadek zachorowania na raka. Zazwyczaj są to dodatkowe umowy funkcjonujące jako rozszerzenie posiadanego ubezpieczenia na życie. Posiadający taką polisę pacjent w momencie zdiagnozowania choroby otrzymuje finansowe wsparcie, często wypłacane w formie comiesięcznych rat. Finansowa pomoc może okazać się nieoceniona z uwagi na koszty terapii. Ekspertka ds. rynku ubezpieczeń zdrowotnych Polskiej Izby Ubezpieczeń, Dorota Fal wyjaśnia, że środki można przeznaczyć na leczenie, ale także np. na opiekunkę czy pomoc domową. Jednocześnie ekspertka wyjaśnia, że decydując się na tego typu ochronę koniecznie trzeba zapoznać się z jej dokładnym zakresem, listą wyłączeń i ewentualnym okresem karencji. Należy także wiedzieć, że do ubezpieczenia nie mogą dołączyć osoby, u których już zdiagnozowano nowotwór.
Dla poprawy skuteczności leczenia i zwiększenie szans na szybki powrót do zdrowia niezwykle ważne jest wczesne zdiagnozowanie choroby nowotworowej. Podstawą są więc badania profilaktyczne. Jak jednak wynika z raportu Onkobarometr Fundacji Watch Health Care, średni czas oczekiwania na badanie diagnostyczne wynosi prawie 3 miesiące i wciąż ma tendencję wzrostową. Przeciążenie państwowego systemu ochrony zdrowia skłania do zwiększenia nakładów domowego budżetu na prywatną opiekę medyczną. Posiadane dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne jest niezwykle pomocne w systematycznym kontrolowaniu stanu zdrowia. Na taką polisę zdecydowało się już 2 miliony Polaków – wynika z najnowszej analizy Polskiej Izby Ubezpieczeń.
MZ