UFG przestrzega: w zachodniej Polsce łatwiej o stłuczkę z nieubezpieczonym kierowcą

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 11.10.2016, w kategorii:

Jak podaje UFG, od lat największy odsetek nieposiadających obowiązkowego ubezpieczenia kierowców, w relacji do liczby posiadaczy pojazdów, utrzymuje się w czterech regionach kraju: Zachodniopomorskiem, Lubuskiem, Dolnośląskiem i Opolskiem.

Niedawno opublikowane przez UFG dane dotyczące nieubezpieczonych kierowców wskazują, że na czele rankingu znajdują się województwa z zachodniej części Polski. Chodzi o województwo zachodnio-pomorskie, lubuskie, dolnośląskie i opolskie.

Co ciekawe, taki stan rzeczy Fundusz wiąże z dużą ilością aut sprowadzanych z zagranicy i umiejscowienie w zachodnich regionach kraju większej liczby komisów samochodowych, gdzie pojazdy te są sprzedawane. Z analizy spraw prowadzonych przez UFG wynika, że do najczęstszych przyczyn braku OC zalicza się wprowadzenie w błąd przez poprzedniego właściciela, co do terminu ważności polisy. Często ma to właśnie miejsce właśnie przy zakupie auta w komisie, kiedy polisa przekazywana nowemu właścicielowi jest nieważna, gdyż została już wcześniej wypowiedziana. Jeśli nabywca pojazdu zdecyduje się na zakup ubezpieczenia dopiero po jego pierwszej rejestracji dojdzie do przerwy w ubezpieczeniu. Jak wyjaśnia ekspert UFG, zgodnie z przepisami nowy właściciel samochodu powinien kupić OC w dni pierwszej rejestracji auta.

Z informacji podanych przez UFG wynika także, że Lubuskim, Warmińsko-Mazurskim i Zachodniopomorskim ryzyko kolizji z nieubezpieczonym pojazdem jest blisko 1,5 raza większe niż przeciętnie w innych regionach Polski. Natomiast najniższe ryzyko kolizji z kierowcą bez OC jest w województwach: śląskim, wielkopolskim i podkarpackim. Z danych wynika także, że największy wzrost ryzyka kolizji z pojazdem bez ważnego OC nastąpił w województwach kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim. Te dwa regiony przesunęły się w rankingu nieubezpieczonych aż o 5 pozycji wyżej.

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Czy sprzedaży ubezpieczeń nauczyć się może każdy?

Czy sprzedaży ubezpieczeń nauczyć się może każdy?

Sprawozdanie Rzecznika Ubezpieczonych za rok 2014

Sprawozdanie Rzecznika Ubezpieczonych za rok 2014

Klienci są skłonni zapłacić więcej za polisę z BLS

Klienci są skłonni zapłacić więcej za polisę z BLS