Aktualności11 października 2016

UFG przestrzega: w zachodniej Polsce łatwiej o stłuczkę z nieubezpieczonym kierowcą

Jak podaje UFG, od lat największy odsetek nieposiadających obowiązkowego ubezpieczenia kierowców, w relacji do liczby posiadaczy pojazdów, utrzymuje się w czterech regionach kraju: Zachodniopomorskiem, Lubuskiem, Dolnośląskiem i Opolskiem.

Niedawno opublikowane przez UFG dane dotyczące nieubezpieczonych kierowców wskazują, że na czele rankingu znajdują się województwa z zachodniej części Polski. Chodzi o województwo zachodnio-pomorskie, lubuskie, dolnośląskie i opolskie.

Co ciekawe, taki stan rzeczy Fundusz wiąże z dużą ilością aut sprowadzanych z zagranicy i umiejscowienie w zachodnich regionach kraju większej liczby komisów samochodowych, gdzie pojazdy te są sprzedawane. Z analizy spraw prowadzonych przez UFG wynika, że do najczęstszych przyczyn braku OC zalicza się wprowadzenie w błąd przez poprzedniego właściciela, co do terminu ważności polisy. Często ma to właśnie miejsce właśnie przy zakupie auta w komisie, kiedy polisa przekazywana nowemu właścicielowi jest nieważna, gdyż została już wcześniej wypowiedziana. Jeśli nabywca pojazdu zdecyduje się na zakup ubezpieczenia dopiero po jego pierwszej rejestracji dojdzie do przerwy w ubezpieczeniu. Jak wyjaśnia ekspert UFG, zgodnie z przepisami nowy właściciel samochodu powinien kupić OC w dni pierwszej rejestracji auta.

Z informacji podanych przez UFG wynika także, że Lubuskim, Warmińsko-Mazurskim i Zachodniopomorskim ryzyko kolizji z nieubezpieczonym pojazdem jest blisko 1,5 raza większe niż przeciętnie w innych regionach Polski. Natomiast najniższe ryzyko kolizji z kierowcą bez OC jest w województwach: śląskim, wielkopolskim i podkarpackim. Z danych wynika także, że największy wzrost ryzyka kolizji z pojazdem bez ważnego OC nastąpił w województwach kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim. Te dwa regiony przesunęły się w rankingu nieubezpieczonych aż o 5 pozycji wyżej.

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 21 sierpnia 2017

Byśmy nie byli mądrzy po szkodzie

Czytaj dalej
Aktualności 24 lutego 2017

luty 2017

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę