Blog Ubezpieczeniowy9 grudnia 2014

W styczniu znowu wzrosną kary za brak ubezpieczenia OC

W przyszłym roku minimalna płaca wzrośnie do 1750 zł, a w ślad za nią podwyższone zostaną kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Superpolisa  informuję, że od 1 stycznia za jazdę bez ważnej polisy właściciele samochodów osobowych zapłacą nawet 3500 zł.

Obowiązek posiadania OC przez właścicieli pojazdów mechanicznych i wysokość kar za jego niedopełnienie zostały określone w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych

[I]. Posiadacze samochodów osobowych, ciężarowych oraz pozostałych pojazdów (m.in. motocykli czy skuterów) jeżdżący bez polisy OC zobowiązani są do zapłaty odpowiednio 200%, 300% oraz 30% ustalonej na dany rok kalendarzowy płacy minimalnej. W 2015 r. wzrośnie ona z 1680 zł brutto do 1750 zł brutto, co oznacza jednoczesny wzrost opłat za brak polisy.

 

7
fot. Wypadek na drodze

Nie opłaca się ryzykować…

Szacuje się, że po polskich drogach może poruszać się nawet ćwierć miliona nieubezpieczonych pojazdów. Pomysł oszczędzania na braku OC jest fatalny, bo za spowodowaną kolizję czy stłuczkę płaci się ze swoich pieniędzy, poza tym jest to działanie niezgodne z prawem. Kierowcy powinni też mieć świadomość, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) z coraz większą łatwością wyłapuje osoby bez ważnego ubezpieczenia. Zamiast kilkuset złotych oszczędności, dostają oni kilka tysięcy kary. W przypadku aut osobowych maksymalna kara wynosić będzie 3500 zł (o 140 zł więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem), ciężarowych 5250 zł (wzrost o 210 zł), zaś pozostałych pojazdów 583 zł (23 zł więcej). Kary w maksymalnej wysokości zapłacą ci właściciele pojazdów, którzy nie będą mieli ważnego <strong>ubezpieczenia OC</strong> przez czas dłuższy niż 14 dni. Opłaty są natomiast odpowiednio mniejsze w przypadku braku polisy przez krótszy okres. Do 3 dnia włącznie naliczane jest 20% stawki, zaś od 4 do 14 dnia połowa pełnej kary.

 

Zaoszczędzić możesz porównując oferty

Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest przed zakupem sprawdzić, w którym towarzystwie otrzymamy najkorzystniejsze pod względem ceny ubezpieczenie OC. Superpolisa takie porównanie umożliwia za pośrednictwem strony internetowej, gdzie w przeciągu kilku minut otrzymasz zestawienie ofert 20 towarzystw ubezpieczeniowych! Dzięki temu faktycznie możesz wybrać polisę, na której sporo zaoszczędzisz.

Bez tytułu

 

[I] Pełna nazwa: Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 27 marca 2018

Polska (ciężka) jazda na autostradzie

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy