Blog Ubezpieczeniowy9 grudnia 2014

W styczniu znowu wzrosną kary za brak ubezpieczenia OC

W przyszłym roku minimalna płaca wzrośnie do 1750 zł, a w ślad za nią podwyższone zostaną kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Superpolisa  informuję, że od 1 stycznia za jazdę bez ważnej polisy właściciele samochodów osobowych zapłacą nawet 3500 zł.

Obowiązek posiadania OC przez właścicieli pojazdów mechanicznych i wysokość kar za jego niedopełnienie zostały określone w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych

[I]. Posiadacze samochodów osobowych, ciężarowych oraz pozostałych pojazdów (m.in. motocykli czy skuterów) jeżdżący bez polisy OC zobowiązani są do zapłaty odpowiednio 200%, 300% oraz 30% ustalonej na dany rok kalendarzowy płacy minimalnej. W 2015 r. wzrośnie ona z 1680 zł brutto do 1750 zł brutto, co oznacza jednoczesny wzrost opłat za brak polisy.

 

7
fot. Wypadek na drodze

Nie opłaca się ryzykować…

Szacuje się, że po polskich drogach może poruszać się nawet ćwierć miliona nieubezpieczonych pojazdów. Pomysł oszczędzania na braku OC jest fatalny, bo za spowodowaną kolizję czy stłuczkę płaci się ze swoich pieniędzy, poza tym jest to działanie niezgodne z prawem. Kierowcy powinni też mieć świadomość, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) z coraz większą łatwością wyłapuje osoby bez ważnego ubezpieczenia. Zamiast kilkuset złotych oszczędności, dostają oni kilka tysięcy kary. W przypadku aut osobowych maksymalna kara wynosić będzie 3500 zł (o 140 zł więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem), ciężarowych 5250 zł (wzrost o 210 zł), zaś pozostałych pojazdów 583 zł (23 zł więcej). Kary w maksymalnej wysokości zapłacą ci właściciele pojazdów, którzy nie będą mieli ważnego <strong>ubezpieczenia OC</strong> przez czas dłuższy niż 14 dni. Opłaty są natomiast odpowiednio mniejsze w przypadku braku polisy przez krótszy okres. Do 3 dnia włącznie naliczane jest 20% stawki, zaś od 4 do 14 dnia połowa pełnej kary.

 

Zaoszczędzić możesz porównując oferty

Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest przed zakupem sprawdzić, w którym towarzystwie otrzymamy najkorzystniejsze pod względem ceny ubezpieczenie OC. Superpolisa takie porównanie umożliwia za pośrednictwem strony internetowej, gdzie w przeciągu kilku minut otrzymasz zestawienie ofert 20 towarzystw ubezpieczeniowych! Dzięki temu faktycznie możesz wybrać polisę, na której sporo zaoszczędzisz.

Bez tytułu

 

[I] Pełna nazwa: Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Rate this post

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 25 kwietnia 2022

Konkurs Nabierz Tempa – uroczyste zakończenie.

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 15 stycznia 2016

Kilka zimowych ubezpieczeń

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 4 listopada 2015

Jak to jest z OC samochodu?

Czytaj dalej
Samodzielne ogranizowanie wyjazdu
Blog Ubezpieczeniowy 14 lipca 2015

Najdziwniejsze przepisy drogowe świata

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 2 marca 2020

Rynkowe zmiany: UNIQA kupuje AXA

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę