Warta znalazła sposób na wyłudzenia

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 27.03.2017, w kategorii:

Spółka technologiczna PiLab stworzyła platformę, która pomaga ubezpieczycielom wykorzystać w odpowiedni sposób dane, którymi dysponują. Autorskie rozwiązanie kupiła Warta. Ubezpieczyciel planuje wykorzystać program w walce z przestępcami wyłudzającymi odszkodowania. 

O zakupie rozwiązania przesądził jego pilotaż. Jak się okazało, pozwolił on o 11% zwiększyć liczbę wykrywanych oszustw ubezpieczeniowych, co ma realne przełożenie na finansowe wyniki towarzystwa. Platforma stworzona przez PiLab wskazała i zweryfikowała sytuacje, które do tej pory przez ubezpieczyciela nie były identyfikowane jako oszustwa. 

Specjaliści z Biura Przeciwdziałania Wyłudzeniom Warty posiadają wiele hipotez na temat okoliczności, w których najprawdopodobniej dochodzi do nadużyć. Weryfikacja takich przypuszczeń do tej pory była bardzo czasochłonna i wymagała zaawansowanych kompetencji technicznych. Platforma DataWalk pozwala każdemu specjaliście sprawdzić dowolne hipotezy, również wtedy, gdy wymaga to porównanie nowych zestawów danych.

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że 2015 r. wykryto ponad 13 tys. prób wyłudzenia odszkodowań w segmencie majątkowym o wartości 180 mln zł. Wciąż jednak nie wiadomo ilu takich przestępstw nie udało się wykryć. Tego typu narzędzie ma więc kluczowe znaczenie dla rozwoju branży.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„Jakie ubezpieczenia przyjdą się zimną” – Głos Koszaliński

„Jakie ubezpieczenia przyjdą się zimną” – Głos Koszaliński

Wrocławska opłata OC bije rekordy

Wrocławska opłata OC bije rekordy

Grudzień 2017

Grudzień 2017