Warta znalazła sposób na wyłudzenia

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 27.03.2017, w kategorii:

Spółka technologiczna PiLab stworzyła platformę, która pomaga ubezpieczycielom wykorzystać w odpowiedni sposób dane, którymi dysponują. Autorskie rozwiązanie kupiła Warta. Ubezpieczyciel planuje wykorzystać program w walce z przestępcami wyłudzającymi odszkodowania. 

O zakupie rozwiązania przesądził jego pilotaż. Jak się okazało, pozwolił on o 11% zwiększyć liczbę wykrywanych oszustw ubezpieczeniowych, co ma realne przełożenie na finansowe wyniki towarzystwa. Platforma stworzona przez PiLab wskazała i zweryfikowała sytuacje, które do tej pory przez ubezpieczyciela nie były identyfikowane jako oszustwa. 

Specjaliści z Biura Przeciwdziałania Wyłudzeniom Warty posiadają wiele hipotez na temat okoliczności, w których najprawdopodobniej dochodzi do nadużyć. Weryfikacja takich przypuszczeń do tej pory była bardzo czasochłonna i wymagała zaawansowanych kompetencji technicznych. Platforma DataWalk pozwala każdemu specjaliście sprawdzić dowolne hipotezy, również wtedy, gdy wymaga to porównanie nowych zestawów danych.

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że 2015 r. wykryto ponad 13 tys. prób wyłudzenia odszkodowań w segmencie majątkowym o wartości 180 mln zł. Wciąż jednak nie wiadomo ilu takich przestępstw nie udało się wykryć. Tego typu narzędzie ma więc kluczowe znaczenie dla rozwoju branży.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Porównanie ofert ubezpieczeń turystycznych

Porównanie ofert ubezpieczeń turystycznych

Marzec 2019

Marzec 2019

Jakie są tajemnice polisy OC?

Jakie są tajemnice polisy OC?