Blog Ubezpieczeniowy18 września 2017

Ile 104-latek zapłaci za OC?

Na początku września media rozpisywały się o interwencji funkcjonariuszy stołecznej policji wezwanych do kolizji, której sprawcą był 104-latek. Prowadzący fiata uno staruszek zjechał na środkowy pas, a potem lekko uderzył w mercedesa. Błąd kierowcy był nieznaczny, a straty niewielkie, więc sprawa zakończyła się pouczeniem. Jednak nawet tak drobna stłuczka będzie miała wpływ na kalkulację ceny OC, która dla seniorów i tak jest stosunkowo wysoka. Sprawdziliśmy, ile za OC zapłaci kierowca w tak podeszłym wieku.

Postanowiliśmy sprawdzić, ile za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zapłaci kierowca urodzony w 1913 roku. Na potrzeby kalkulacji przyjęliśmy, że mężczyzna mieszka w Warszawie i jeździ fiatem UNO z 1993 r. o pojemności silnika 1,0. Okazuje się, że jeszcze przed szkodą u jednego z ubezpieczycieli 104-latek kupiłby OC już za 799 zł, natomiast w konkurencyjnej firmie musiałby zapłacić 2125 zł. Jedna, nawet drobna stłuczka w historii jazdy powoduje, że cena polisy dla seniora wzrasta do 1412 zł, lecz decydując się na ofertę innego towarzystwa za OC zapłacić może nawet 2 593 zł. Szkoda na koncie zawsze wiąże się ze wzrostem ceny ubezpieczenia OC. Jednak w tym przypadku na koszt polisy wpływa również zwyżka wynikająca z metryki kierowcy. Trzeba mieć bowiem świadomość, że wiek posiadacza pojazdu to ważne kryterium brane pod uwagę przez wszystkich ubezpieczycieli przy ustalaniu stawki za obowiązkową polisę komunikacyjną.

Seniorzy za OC płacą więcej

Choć seniorzy to z reguły doświadczeni kierowcy, za obowiązkową polisę dla auta zazwyczaj płacą więcej. Wiąże się to ze stosowanymi przez ubezpieczycieli zwyżkami za wiek. Część towarzystw z zasady podnosi cenę kierowcom, którzy ukończyli 60. rok życia. W zależności od firmy próg ten może się nieznacznie różnić. Polityka ubezpieczycieli ma związek z często spotykanymi w tym wieku dolegliwościami, które przekładają się na większe ryzyko stłuczki czy kolizji drogowej. Jak wskazują policyjne statystyki, w 2015 roku kierujący pojazdami po sześćdziesiątce spowodowali 3913 wypadków, a w ubiegłym roku liczba ta wzrosła do 4343. Wśród najczęstszych przyczyn kolizji drogowych z udziałem seniorów wskazuje się na niepoprawną ocenę odległości, zawężenie pola widzenia, problem z oceną sytuacji, brak podzielności uwagi i koordynacji, a także wydłużony czas reakcji.

Emerycie, szukaj oszczędności

Trzeba wiedzieć, że polityka cenowa, czyli kryteria przydzielania zniżek i zwyżek w OC, jest różna w każdym z towarzystw. Na rynku znaleźć można firmy, które są skłonne obniżyć seniorom ceny ubezpieczenia. Zwłaszcza jeśli wypracowali oni maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. Dlatego oszczędności należy szukać porównując oferty wszystkich firm. Wracając do przykładu kalkulacji dla 104-latka widzimy, że znajdzie on dla siebie wyraźnie tańsze i droższe ubezpieczenie, a dzięki porównaniu ofert może zaoszczędzić nawet 1300 zł.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 31 lipca 2018

Czym się różnią Allriski?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 30 stycznia 2020

Mówi się w branży

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 31 sierpnia 2017

Sierpień pod znakiem nawałnic

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 17 marca 2015

Ubezpieczenie samochodu, a wyjazd na Ukrainę

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę