Aktualności10 maja 2018

UFG: najnowsze dane dot. braku polisy OC

Z ostatniej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wynika, że najczęstszą przyczyną braku OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w latach 2013-17 było wygaśnięcie polisy poprzedniego właściciela po zakupie używanego auta (37% spraw). Brak polisy OC najczęściej wynika z nieznajomości przepisów i błędnego postępowania nowego właściciela po zakupie auta, dlatego UFG podkreśla znaczenie uświadamiania osobom kupującym używany pojazd, że mogą korzystać z OC zbywcy tylko do końca okresu, który widnieje na polisie.

Drugą istotną przyczyną było nieopłacenie raty składki za OC, powodujące wygaśnięcie umowy ubezpieczenia (24%). Niemal równie często powodem było przekonanie, że niesprawny i nieużytkowany pojazd nie wymaga wykupienia ubezpieczenie (20%). Kolejne pozycje na liście zajmują brak pieniędzy na opłacenie składki oraz opóźnienie przy zawarciu polisy OC po zakupie nowego pojazdu lub po rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy.

UFG w swoim raporcie podkreśla, że wzrosła wykrywalność kierowców bez polisy OC, a system ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest coraz szczelniejszy. Fundusz od ponad sześciu lat rozwija własne narzędzia do typowania nieubezpieczonych, zwłaszcza dzięki informacjom z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. Od początku 2013 r. do końca 2017 r. UFG wykrył łącznie ponad 61 tysięcy nieubezpieczonych. Dodatkowo, tak jak przed uruchomieniem bazy polis komunikacyjnych, instytucja otrzymuje informacje o potencjalnych nieubezpieczonych dzięki kontrolom tzw. organów zewnętrznych, przede wszystkim policji, wydziałów komunikacji i straży granicznej.

Według Elżbiety Wanat – Połeć, prezes UFG, w ciągu ostatnich pięciu lat udział nieubezpieczonych wykrytych dzięki kontrolom własnym UFG zwiększył się z 30 do 60%. (w ogólnej liczbie zidentyfikowanych osób bez OC). Bez udziału właściciela pojazdu identyfikowanych jest już sześciu na dziesięciu nieubezpieczonych. Działania te są również zbieżne z projektem rozwiązań eliminujących papierowe dokumenty, w tym również polisy, co zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji przy modernizacji CEPiK. Aktualnie Fundusz szacuje, że w Polsce może być około  80-90 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów, co stanowi 0,4-0,5%wszystkich pojazdów biorących udział w ruchu.

WT

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Widok rybiego oka na wysokie nowoczesne wieżowce ze szklanymi fasadami, odbijające błękitne niebo i chmury, zbiegające się w kierunku środka obrazu. Perspektywa podkreśla wysokość i architekturę budynków.
Aktualności 30 listopada 2018

Mówi się w branży

Czytaj dalej
Artykuł w gazecie o ubezpieczeniach samochodowych zawiera zdjęcie białego SUV-a zaparkowanego na poboczu leśnej drogi, ze światłem słonecznym przebijającym się przez drzewa i długą, pustą drogą rozciągającą się w oddali.
Aktualności 31 października 2018

Autocasco dopasuj do potrzeb

Czytaj dalej
Artykuł z polskiej gazety z nagłówkiem Rosną wypłacane odszkodowania. Poniżej znajduje się zdjęcie samochodu jadącego zaśnieżoną drogą porośniętą wysokimi sosnami. Artykuł omawia rosnące wypłaty odszkodowań ubezpieczeniowych.
Aktualności 28 lutego 2020

Rosną wypłacane odszkodowania

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę