Aktualności17 stycznia 2019

Rok 2019 w ubezpieczeniach – co prognozuje PIU?

Na blogu Polskiej Izby Ubezpieczeń eksperci przedstawili swoje prognozy dotyczące tematów, jakie zdominują przyszły rok w ubezpieczeniach. Co przyniesie obecny rok?  Przedstawiamy wybrane zagadnienia.

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń i RODO

Implementacja IDD to największa zmiana w dystrybucji ubezpieczeń od wielu lat. Choć weszła w życie w ubiegłym roku, dopiero w obecnym będziemy mieli możliwość zobaczyć, jak strony i organy kontrolne będą interpretowały obowiązki związane z dbaniem o najlepiej pojęty interes klienta, unikaniem konfliktów interesów itd. Podobnie jest w przypadku RODO – obecny rok będzie przede wszystkim okresem zbierania doświadczeń, budowy standardów, dobrych praktyk oraz interpretacji przepisów prawa.

PPK

W lipcu zadebiutują Pracownicze Plany Kapitałowe, pozwalające oszczędzać na dodatkową emeryturę. Przed nami ogromne wyzwania informacyjne – od tego, co powiemy o PPK zależy powodzenie programu. Ubezpieczyciele są w nim niezbędni, bo mają doświadczenie i kontakty z pracodawcami, co przełoży się na powszechność programu, a to warunkuje jego sukces.
Nowe podejście do szkód osobowych

Już w ub. roku zaczęło zmieniać się nastawienie do tzw. szkody osobowej. Oprócz finansowej rekompensaty za ból i cierpienie, ubezpieczyciele zwracają się ku systemowi kompleksowego reagowania. Celem jest jak najszybsze przywrócenie poszkodowanemu sprawności i umożliwienie powrotu do aktywnego życia. W minionym roku PIU utworzyło grupę ekspertów ds. rehabilitacji, nad którą prace będą kontynuowane w bieżącym roku.

Brexit

W przypadku braku porozumienia w zakresie warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię (tzw. twardy brexit), 29 marca 2019 r. kraj ten formalnie znajdzie się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Wówczas polskie zakłady ubezpieczeń nie będą już mogły zawierać umów z reasekuratorami brytyjskimi. Warto pamiętać, że na rynku londyńskim oferowane są atrakcyjne produkty finansowe, m.in. ubezpieczenia cybernetyczne, lotnicze, transportowe, morskie, specjalistyczne OC. Rynek brytyjski dysponuje szerszym know-how w zakresie ochrony ryzyk nietypowych i nowych, co ma też duże znaczenie dla innowacyjności polskiej gospodarki.

Zmiany klimatyczne

Najważniejszym wydarzeniem klimatycznym w 2018 r. była susza, której koszt PIU szacuje na 2,6 mld zł. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęło propozycję zmian legislacyjnych PIU, zmierzającą do objęcia większą ochroną zdarzeń będące wynikiem drastycznego deficytu wody.

Cyfryzacja ubezpieczeń

W 2019 r. jednym z najważniejszych wyzwań dla rynku będzie wypracowanie standardu identyfikacji elektronicznej klientów, oznaczającego możliwość ich rozpoznania i obsłużenia na odległość. To jedna z głównych potrzeb digitalizacyjnych branży, która stanowi klucz do elektronizacji obsługi i produktów. W 2019 r. wiele się będzie mówiło o technologii internetu rzeczy (IoT). Dla ubezpieczycieli to szansa na optymalizację procesów i produktów ubezpieczeniowych oraz wprowadzanie nowych produktów i usług. Technologia umożliwia monitorowanie on-line określonych parametrów urządzeń i produktów, co pozwoli ubezpieczycielom lepiej je zabezpieczyć i reagować na pojawiające się zdarzenia. Ubezpieczyciele będą mogli też automatycznie reagować na dane otrzymywane z czujników (np. wezwanie hydraulika po otrzymaniu informacji o zalaniu). Postęp technologiczny spowoduje, że istotnym tematem będą w dalszym ciągu ryzyka cybernetyczne.

Nowe technologie, nowa mobilność

Na początku roku weszły w życie przepisy, które stwarzają warunki dla rozwoju elektro- i automobilności w Polsce. Pojawienie się na polskich drogach takich samochodów może mieć spory wpływ na rynek autocasco. Wprowadzenie pojazdów autonomicznych do ruchu drogowego może sporo zmienić w ubezpieczeniach OC. Wprawdzie prace nad ich wprowadzeniem są nadal w fazie testowej, jednak przełom może nastąpić w każdej chwili. O ile teraz wypadki drogowe najczęściej powodują kierowcy, o tyle w przypadku samochodów autonomicznych szkodę może spowodować błąd w oprogramowaniu. Stąd w przyszłości ciężar odpowiedzialności za szkody będzie przesuwał się z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w kierunku ubezpieczenia producentów samochodów, a nawet oprogramowania (serwis, aktualizacje).

Nadchodzący rok powinien być czasem, w którym zaczniemy się do tego wyzwania przygotowywać. Należy też wziąć pod uwagę, że składki za ubezpieczenia pojazdów nowej mobilności mogą być wyższe.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 30 listopada 2016

Media o nas – listopad 2016

Czytaj dalej
Aktualności 17 września 2018

PZU dla bezpieczeństwa dzieci

Czytaj dalej
Aktualności 24 lipca 2017

Raport o cenach OC

Czytaj dalej
Aktualności 29 lipca 2019

Ostatnie wezwanie do SuperWyprawy

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę