Aktualności9 lutego 2015

Bezpieczne wakacje samochodem poza granicami kraju

2015-02-09

Eksperci Gothaer podczas zagranicznych ferii zimowych, na które wybieramy się własnym samochodem, polecają szczególnie zadbać o odpowiednie ubezpieczenie auta. Z statystyk ubezpieczyciela wynika, że 4% wszystkich zgłoszeń w ramach OC i AC miały miejsce za granicami Polski. I choć udział tych szkód komunikacyjnych nie jest wysoki, jednak z roku na rok stale rośnie, dlatego warto pamiętać o polisie zapewniającej pomoc także podczas zagranicznych wyjazdów.

 

Wybierając się za granicę pamiętać należy o zatroszczenie się o obowiązujące ubezpieczenie OC. Gdy podróż ma się odbywać na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Andory, Chorwacji, Serbii i Szwajcarii, wystarczy potwierdzić ważność wykupionego w kraju ubezpieczenia OC. Planując wyjazd do krajów takich jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina, niezbędne jest zaopatrzenie się w Zieloną Kartę. Jest to dokument zabezpieczający kierowcę przed odpowiedzialnością za uszkodzenie samochodu lub spowodowanie obrażeń osobom trzecim w wyniku wypadku poza granicami kraju.

 

W przypadku wypadku poza granicami kraju należy z szczególną ostrożnością podejść do wszystkich formalności związanych z zgłaszaniem szkody. Marek Dmytryk, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU, ostrzega kierowców aby w razie wypadku lub kolizji podczas zagranicznego wyjazdu nie podpisywali oświadczeń
i protokołów policji, których ze względu na nieznajomość języka nie są w stanie zweryfikować. Podpisując dokument należy się z nim dokładnie zapoznać, brak znajomości jego treści może spowodować nieopatrzne zrzeczenie się odszkodowania lub potwierdzenie niekorzystnej dla siebie wersji zdarzeń.

 

Posiadacze dodatkowego ubezpieczenia AC przed zagranicznym wyjazdem powinni się upewnić, czy obowiązuje ono także poza terytorium kraju. Najczęściej praktykowana przez ubezpieczycieli zasada zezwala na naprawę uszkodzonego auta poza polskim terytorium w zakresie niezbędnym do kontynuowania bezpiecznej jazdy. Jeśli uszkodzenie przekracza określony w OWU limit na naprawę (np. 1 tys. euro), należy skontaktować się z Centrum Alarmowym ubezpieczyciela. Należy także pamiętać o dokumentacji zdjęciowej samochodu wraz z opisem szkód oraz zachowaniu oryginalnych faktur i rachunków wydatków poniesionych na jego naprawę.

 

Podczas zagranicznego pobytu szczególnie pomocne może okazać się usługa assistance.
W nieznanym kraju przydać się może zorganizowanie i pokrycie kosztów odholowania auta do najbliższego warsztatu w celu przeprowadzenia jego naprawy. Nieocenioną pomocą ubezpieczyciela może być także udostępnienie pojazdu zastępczego, a w przypadku dłuższej naprawy, pokrycia kosztów dodatkowego noclegu.

DW

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 12 kwietnia 2016

Mniej pojazdów bez obowiązkowego OC

Czytaj dalej
Aktualności 27 listopada 2017

Brak “zimówek”, a odszkodowanie…

Czytaj dalej
Aktualności 30 sierpnia 2016

sierpień 2016

Czytaj dalej
Aktualności 8 kwietnia 2016

Kto płaci OC za wraki pojazdów?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę